SME

Diskety čoskoro skončia v múzeu

Dnes si na menší, stabilnejší nosič si môžete nahrať niekoľkotisíckrát viac informácií ako na floppy disk (pružný disk). Napriek tomu sa stále vyrábajú. No nie nadlho.

Diskety po štyroch desaťročiach končia.Diskety po štyroch desaťročiach končia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Dnes si na menší, stabilnejší nosič si môžete nahrať niekoľkotisíckrát viac informácií ako na floppy disk (pružný disk). Napriek tomu sa stále vyrábajú. No nie nadlho.

TOKIO, BRATISLAVA. V Japonsku sa vlani predalo 12 miliónov diskiet. A to aj napriek tomu, že ich maximálna kapacita je dva megabajty, vo väčšine prípadov ešte o niečo menšia, a na iné bežné prenosné médiá sa zmestí aj štyritisíckrát viac. Éra diskiet sa však o rok definitívne skončí.

Japonská firma Sony, ktorá spomedzi veľkých technologických spoločností ako posledná vyrábala diskety, oznámila, že výrobu zastaví v marci 2011. Stále je o ne záujem – okrem Japonska aj v Indii či v rozvojových krajinách – ale ten prudko klesá.

Éru diskiet ukončili CD

Kapacita všetkých diskiet, ktoré sa minulý rok predali v Japonsku, spolu dosahuje len asi 17 terabajtov (1TB rovná sa 1000 GB). „To je súčet pár pevných diskov. V súčasnosti si môžete dokonca kúpiť polterabajtový USB kľúč,“ povedala pre Daily Telegraph Kat Hannafordová z portálu Gizmodo.com.

Prvú disketu predstavili takmer pred 40 rokmi. V roku 1971 ju vyrobil americký počítačový gigant IBM. Bola ohybná, mala štvorcový tvar a kapacitu necelých sto kilobajtov. Na tie časy však išlo o prevratný vynález, ktorý na dlhé desaťročia zmenil výpočtovú techniku. Vďaka nim sa prenášali informácia z počítača na počítač aj bez siete.

Diskety, ako ich poznáme dnes, predstavilo Sony v roku 1981. Z pôvodných ôsmich palcov ich zmenšil na tri a pol. Do roku 1996 sa rozšírili natoľko, že vo svete sa používalo približne päť milárd diskiet.

Väčšina programov sa v tom čase síce šírila na disketách, no na trhu začínal prevládať silnejší hráč, ktorý nakoniec znamenal úpadok tohto tradičného média. Na vrchol popularity sa drali kompaktné disky s približne sedemstomegabajtovou kapacitou.


Nepoznám nikoho, kto ich používa, ale každý prizná, že doma nejaké má.
Lance Ulanoff,
novinár z PCMag.com.

Napriek tomu mnohí považovali rozhodnutie Apple, ktorý v roku 1998 predstavil počítač iMac bez disketovej mechaniky, za unáhlené. Nikoho však už neprekvapilo, keď sa o päť rokov neskôr pridal ďalší veľký výrobca počítačov firma Dell.

Na jednu disketu sa zmestí asi jedna fotografia vo vyššom rozlíšení či pol piesne skomprimovanej do formátu MP3. Nehovoriac o tom, že súbory sa dajú posielať internetom a programy stiahnuť zo siete.

Napriek tomu budú niektorým chýbať, a to viac z nostalgických ako praktických dôvodov. „Zvuk disketovej mechaniky bude s počítačmi 20. storočia spojený tak úzko ako zvuk pripájania sa na internet cez telefón,“ povedal pre BBC Bryan Magrath, obchodný riaditeľ britskej siete predajní PC World. Tá ukončila predaj diskiet už pred dvoma rokmi. „Diskety vyzerajú stále divnejšie a jednoducho nie sú schopné konkurovať novším médiám,“ povedal BBC.

Disketu drží pri živote word

Napriek koncu predaja ešte nejaký čas potrvá, kým najmä z okolia starších počítačov zmiznú všetky diskety odložené „pre prípad potreby“. Disketa je navyše súčasťou práce na počítači už len tým, že väčšina programov jej obrázok používa ako ikonu na uloženie práce.

Definitívnym koncom diskiet tak môže byť až chvíľa, keď Microsoft začne na ukladanie práce vo worde používať obrázok USB kľúča.

Nosiče, ktoré zomleli dejiny

Platne: platne sa na trhu objavili na konci 19. storočia a sú na ňom prakticky doteraz. Už síce nie sú najrozšírenejším hudobným nosičom, ako to bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami, ale stále je mnoho ľudí, ktorí tvrdia, že zvuku platní sa nič nevyrovná.

Audiokazety: v druhej polovici 20. storočia postupne kazety vytláčali platne. Najprv najmä preto, lebo sa na ne dalo jednoducho nahrávať, neskôr vďaka svojej veľkosti a rozšíreniu prenosných prehrávačov.

Videokazety: prvé videokazety na domáce použitie sa na trhu objavili v 70. rokoch. Presadil sa najmä formát VHS, ktorý podobne ako audiokazety umožnil nahrávať televízne vysielanie, čím zásadne zmenil návyky divákov.

Minidisky: zariadenia podobné disketám sa začali používať najmä v nahrávačoch v 90. rokoch. Skôr, ako sa mohli výraznejšie rozšíriť, ich vytlačili digitálne nahrávače.

CD, DVD: ako modernejšie technológie vymenili kazety. Zatiaľ sa síce nedá hovoriť o ich konci, ale ich ústup je viditeľný. V oblasti prehrávania hudby začína dominovať MP3, pri videu sa na vrchol tlačí Blu­Ray.

(mak)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu