SME

Fotoaparáty sú opäť o čosi lepšie

Fotonoviniek je na jar skutočne veľa. Výrobcovia sa tentoraz zamerali na zvýšenie kvality snímania a doplnkové funkcie, ktoré zjednodušia správu fotografií. Ťažké zrkadlovky budeme vyťahovať do terénu zriedkavejšie, počítač sám zistí, ktoré fotografie pat

Profesionálne fotoaparáty majú vážnu konkurenciu.Profesionálne fotoaparáty majú vážnu konkurenciu. (Zdroj: SME/TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

ria k sebe a polepšila si aj trieda najlacnejších modelov.

Fotoaparáty sa najlepšie predávajú vždy pred letnou sezónou. Zákazníci sa obzerajú najmä po lacnejších modeloch, ktoré im ponúknu viac pohodlia ako starý fotoaparát, ktorý si kúpili v minulosti, tvrdí Slávka Šikurová z internetového obchodu realshop.sk. Ich nároky však každý rok narastajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí už vedia, že najviac záleží na optickej výbave, aj keď nie vždy majú jasno v tom, podľa čoho ju posudzovať. Najnovšie prieskumy zistili, že digitálny fotoaparát majú dve z troch slovenských domácností.

SkryťVypnúť reklamu

Pekne zoširoka

Širokouhlé objektívy so základným päťnásobným priblížením už nie sú výsadou strednej triedy kompaktných fotoaparátov. Spotrebitelia rýchlo prišli na to, že bez širokého ohniska je každá miestnosť primalá a aj tá najmalebnejšia scenéria v úzkom výreze stráca
pôvab.

Túto stratégiu si tento rok zvolil Samsung a podobný trend cítiť aj u iných značiek. Najlacnejšie objektívy s obmedzenými možnosťami pomaly končia. Aj kompakt musí byť dostatočne univerzálny, aby podal očakávaný výkon v každom prostredí.

Citlivejšie čipy

Na ničom nezáleží pri digitálnom fotoaparáte tak, ako na kvalite jeho snímača. Na obmedzený dynamický rozsah či šum sme si už akosi zvykli.

Výrobcovia preto posúvajú priečku vyššie a začínajú uvažovať o výmene snímačov za lepšie. CMOS technológia bude pri vyšších modeloch tlačiť do úzadia menej citlivú CCD. Sony sa zameriava na snímanie pri slabom osvetlení, kde snímač Exmor R CMOS dokáže zachytiť až dvojnásobok svetla v porovnaní s doterajšími snímačmi.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom sú čistejšie detaily, potlačený šum a omnoho vyššia citlivosť snímania pri všetkých svetelných podmienkach.

Samsung sa vydáva cestou snímačov BSI CMOS, iní začínajú používať snímače s väčšou uhlopriečkou. Na megapixeloch už nezáleží. Existuje však aj iný trik, ktorý sa skrýva za skratkou HDR.

Ak dokáže fotoaparát v krátkom slede za sebou urobiť dve snímky s rôznym jasom, dokáže ich skombinovať do výsledného obrázku tak, aby zanikli všetky obmedzenia snímania s protisvetlom. Akoby dynamický rozsah zrazu stratil svoje obmedzenia.

Preč so zrkadlom

Čo sa stane, ak zrkadlovka príde o svoje zrkadlo, avšak zachová si veľký snímací čip a bajonetový upínač na výmenu objektívov? Stane sa ľahšou, kompaktnejšou a všestrannejšou bez toho, aby bolo možné postrehnúť akúkoľvek zmenu v kvalite snímok. Prvé modely sa objavili už v minulých sezónach, teraz však výrobcovia pritvrdzujú.

SkryťVypnúť reklamu

Olympus intenzívne pracuje na svojom modelovom rade s označením PEN, Samsung má svoju NX10, Panasonic pokračuje vo svojom rade Lumix G. Všetky majú čosi spoločné – šliapu na päty zrkadlovkám všade tam, kde boli dosiaľ až príliš objemné.

Neznamená to však, že vývoj ultrazoomov zamrzol. Olympus uviedol model SP-800UZ, ktorý má objektív s rekordným, až 30-násobným optickým priblížením.

V spojení s družicami

Existuje jediný spôsob, ako uľahčiť triedenie fotografií v počítači. Ak softvér v hlavičke fotografie prečíta, kde bola nasnímaná, bude schopný zobraziť nielen časovú os, ale aj mapu, ktorá zdokumentuje vaše výlety a výpravy za hranice sídliska.

Takéto pohodlie prináša zabudovaný GPS prijímač, ktorý v každom momente vie, kde sa fotoaparát nachádza. A keďže navigačný signál obsahuje aj informáciu o presnom čase, už nikdy vám zo snímok nevypadne časový údaj.

SkryťVypnúť reklamu

Panasonic zaradil GPS výbavu do obľúbeného modelového radu TZ, Sony pridáva do svojej HX5 aj digitálny kompas, ktorý do snímky zaznačí aj smer, na ktorý bol zacielený objektív.

Tieto informácie dokážu spracovať nielen internetové služby na vymieňanie snímok, ale aj softvéry, ktoré k fotoaparátom patria.

Bez videa to už nejde

Tak ako mobilné telefóny získali prvenstvo v natáčaní videoklipov pre zavesenie na internete, natáčanie videa v HD rozlíšení sa stalo vo svete digitálnych fotoaparátov neodmysliteľným štandardom. Neohrabané nahrávky v malom rozlíšení a s trhaným pohybom sú minulosťou.

Nie, že by fotoaparáty chceli konkurovať videokamerám, ale spotrebitelia sa cítia istejšie, ak majú v rukách nástroj, ktorý dokáže zachytiť scény, na ktoré sú ich fotografické zručnosti prislabé.

Aj krátky, niekoľkosekundový videoklip dokáže neraz prezradiť viac, ako sekvencia desiatok fotografií.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, HDMI výstup je zatiaľ stále za príplatok, aj keď takmer každý model je vybavený potrebným rozhraním. Platí sa za káblik s neštandardnou koncovkou.

Pohodlie nadovšetko

Ženy si zvyčajne potrpia na atraktívny dizajn a tenké vyhotovenie fotoaparátu, muži radi objavujú nové technológie.

Všetci však majú jasnú predstavu, koľko námahy chcú pri snímaní vynaložiť. Stalo sa pravidlom, že čím menej, tým sme radšej.

Moderný fotoaparát už nikoho neobťažuje výberom motívových režimov a sám zistí, či je pred jeho objektívom slnkom zaliata pláž, skupinka veselých ľudí, alebo zamračená obloha.

Sám zvolí potrebný režim snímania a ak treba, zaobíde sa aj bez klikania na spúšť. Odštartuje ho úsmev, či žmurknutie oka.

A ak nemáte času nazvyš a nenájde sa nikto, kto by fotografoval na bláznivej oslave, stačí použiť podstavec s motorčekom, ktorý bude sledovať celú miestnosť, aby zachytil kľúčové momenty.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát pri zaostrovaní spozná vašich blízkych, panorámu zosníma pohybom zo strany na stranu a jeho veľký, žiarivý displej dokáže reagovať aj na dotyky prstu. Komplikovaná veda sa zmenila na radosť pre každého.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 654
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 172
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 658
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 528
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 991
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 603
SkryťZatvoriť reklamu