Paríž 6. mája (TASR) - Na okraji našej slnečnej sústavy objavil medzinárodný tím astronómov zaujímavý dvojobjekt. Dostal označenie 1198 WW31. Nachádza sa v Kuiperovom páse za dráhou najvzdialenejšej planéty Pluto.
Vlani vedci zistili, že 1198 WW31 patrí do kategórie dvojsystémov. Najnovšie pozorovania Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom ukázali, že medzi miliardami objektov v Kuiperovom páse patrí k malej skupine binárnych systémov, v ktorých okolo seba obiehajú dva asteroidy.
Aj v rámci tejto skupiny zaujíma 1198 WW31 osobitné miesto. Vzdialenosť medzi oboma objektmi totiž kolíše od 4000 do 40.000 kilometrov. Táto skutočnosť robí z nápadného párika najexcentrickejší dvojsystém v našej slnečnej sústave.
Astronómovia venujú Kuiperovým-Beltovým objektom (KBOs) ako 1198 WW31 veľkú pozornosť, pretože hmota v Kuiperovom páse je podľa nich zvyškom oblaku, z ktorého vznikla pred viac ako štyrmi miliardami rokov naša slnečná sústava.
Od objavenia prvého KBO v roku 1992 vedci špekulovali, že tak ako v páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, musia aj v Kuiperovom páse existovať dvojsystémy. Táto domnienka sa však dokazovala ťažko pre veľkú vzdialenosť a malú veľkosť objektov väčšina KBOs má priemer pod desať kilometrov.
Od objavenia 1198 WW31 sa podarilo dokázať existenciu ďalších šiestich asteroidových dvojičiek. "Je pozoruhodné, ako niečo, čo bolo tak náročné a trvalo tak dlho, nakoniec spustilo lavínu objavov," povedal Christian Veillet z Canada-France-Hawaii Telescope Corporation (CFHT).