Peking 6. mája (TASR) - Americkí vedci objavili v Číne doteraz najstaršie fosílne zvyšky kvitnúcej rastliny, ktoré majú asi 125 miliónov rokov. Pozoruhodné je, že rástla vo vode.
Pôvod kvitnúcich rastlín je stále najväčším problémom paleontológie a evolučnej biológie. Nález Davida Dilchera z Floridskej univerzity, o ktorom informuje časopis Science, by mohol byť rozhodujúcim krokom k vyriešeniu tohto problému.
Skameneliny asi 50 centimetrov vysokej rastliny sa našli v známej formácii I-sien severovýchodne od Pekingu, ktorá je rajom paleontológov. Pri bližšom skúmaní Dilcher objavil na svoje veľké prekvapenie okrem typických znakov kvitnúcej rastliny aj znaky typické pre rastlinu žijúcu vo vode, napríklad početne rozvetvené spodné listy. V okolí náleziska sa okrem toho našlo množstvo rybích fosílií.
Všetky tieto zistenia hovoria v prospech tézy, že muselo ísť o vodnú rastlinu, ktorá pravdepodobne rástla v plytkých jazerách obdobia kriedy. Jej stonka vytŕčala nad vodnú hladinu, takže časti so semenami neboli vo vode. Semená sa mohli po dozretí šíriť vodou do plytkých oblastí, kde zakorenili.
Fosílne zvyšky prvej kvitnúcej rastliny našiel Dilcher už pred štyrmi rokmi. Vtedy ju však nebolo možné rekonštruovať, pretože sa zachovali len tyčinky a okvetie. Tentoraz sú fosílie kompletné - od koreňov cez listy po rozmnožovacie orgány.
Vedci vidia v objave viac ako fosíliu, ktorá vyplní vývojovú medzeru. "Kvitnúce rastliny sú dnes na celom svete dominujúcou vegetáciou. Sú hlavným zdrojom potravy a vláknin. Keď teda skúmame tieto skameneliny, zároveň sa pozeráme na dejiny toho, čo nás udržiava na živote," povedal Dilcher.