Washington 5. mája (TASR) - Nedávno identifikovaný gén CHEK2 pravdepodobne zodpovedá za jedno percento rakoviny prsníka u žien a za deväť percent prípadov tohto druhu rakoviny u mužov.
Podľa vedcov by tento objav mal viesť k lepšiemu pochopeniu genetických faktorov, ktoré ovplyvňujú riziko vzniku rakoviny prsníka.
Mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2 údajne zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov, ale podiel týchto genetických anomálií na prípadoch rakoviny je veľmi nízky. Najnovšie objavy však vedcov inšpirovali k pátraniu po ďalších génoch, ktoré ovplyvňujú vznik rakoviny.
Pri hľadaní ďalších genetických faktorov skupina európskych a amerických vedcov prehliadla členov 718 rodín, v ktorých sa vyskytla rakovina prsníka, ale bez mutácií génov BRCA1 či BRCA2. Zistili, že mutácia génu CHEK2 zodpovedá až za dvojnásobný nárast rakoviny prsníka u žien a desaťnásobný u mužov. Výsledky štúdie boli publikované v najnovšom vydaní magazínu Nature Genetics.
Podľa vedcov však mutácia génu CHEK2 nezvyšuje riziko rakoviny u ľudí, čo majú aj variácie génov BRCA1 či BRCA2. To naznačuje, že gény pracujú na zvýšení rizika rakoviny rovnakým spôsobom, konštatovali vedci.
Proteín CHEK2 je aktívny aj pri množení a raste buniek. Funguje ako brzda procesu delenia vo chvíli, keď je genetický materiál bunky poškodený. To umožňuje napraviť chybu skôr, ako sa predá ďalším bunkám. Mutácie génu CHEK2 jeho schopnosť zastaviť proces delenia poškodenej bunky a mutácie tak prechádzajú aj na ostatné bunky, čo môže potenciálne prejsť do rakovinového bujnenia.