BRATISLAVA. Jubilejný 10. ročník medzinárodnej súťaže Istrobot, ktorá sa konala cez víkend v bratislavskej Mlynskej doline, ovládli v najobľúbenejších kategóriách poľskí nadšenci robotiky.
V kategórii Stopár zostrojil najlepšieho robota Poliak Mariusz Kaczmarek z Krakova. Druhý najlepší čas dosiahol robot Lenčo dvojice Andrej Lenčucha, Andrej Železňák z Trstenej a posledným oceneným v tejto kategórii bol Vladimír Veselý z Bratislavy.
"Súťažiacich trocha zaskočili vynovené pravidlá kategórie Stopár. Robot doteraz musel sledovať čiaru a poradiť si s jej náhlym prerušením či s výskytom prekážky. Tento rok však museli roboty zvládnuť aj jazdu cez neveľký mostík a pribudli aj dvere, ktoré sa dali otvoriť len špeciálnou červenou kockou, ktorú robot najprv musel nájsť a správne zdetekovať," vysvetlil Richard Balogh, jeden z organizátorov súťaže.
Hoci pravidlá zvýšili náročnosť súťaže, jej aktéri si zmeny pochvaľovali. Decká z nášho krúžku to už mali zvládnuté a pomaly hrozilo, že ich súťaž prestane baviť. Takto máme pred sebou množstvo ďalších výziev, na ktorých budeme celý rok pracovať, aby sme o rok znova obstáli, pochvaľoval si Josef Szylar, vedúci krúžku Robozor z Českých Budějovíc.
V divácky atraktívnej kategórii MiniSumo zvíťazil Robot Boczek autora Michala Gazdu z Poľska. Za nim sa umiestnil Pavol Pavlík z Bytče s robotom Diablo a Robot Merlin Václava Králíka z Liptovského Mikuláša.
V Kategórii Myš v bludisku sa s nástrahami náročnej trate najlepšie popasoval robot roXor Jána Hudeca z Bratislavy. Cestu z bludiska našiel aj robot Missile bot 3 toho istého súťažiaceho a robot Hento autorskej trojice Lukáš Pariža, Juraj Slačka, Lijun Wu z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
Cenu poroty za dizajn získal robot OldTimer Radima Stoklasu z Banskej Bystrice a za miniatúrne riešenie mikroroboty získal ocenenie poroty Marcin Okarma s kolektívom z Poľska.
Niekoľko desiatok súťažných robotov i sprievodný program bolo možné sledovať aj na internete vďaka študentskej televízii mc2. Podujatie zabezpečili po organizačnej a odbornej stránke Ústav riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU a združenie Robotika.SK.