Pri nakupovaní cez internet je dôležitá nielen spoľahlivosť predajcu, ale aj vášho počítača a internetového spojenia. Preto by ste sa vždy mali spoliehať radšej na svoj počítač ako na nákup z internetovej kaviarne či na zdieľaný počítač v práci.
Iba nákupom z domáceho počítača môžete zabrániť úniku informácií a útočníkovi získať kontrolu nad vašou transakciou.
Základom bezpečnosti je záplatovaný operačný systém, ktorý drží krok s jeho bezpečnostnými aktualizáciami. Správne nastavený operačný systém sa o sťahovanie záplat stará sám, v prípade systému Windows sa tak deje raz mesačne. To, či máte v počítači tie najnovšie, si overíte na stránke www.windowsupdate.com.
Keďže vírusy dokážu svoju prítomnosť v počítačoch maskovať a nejeden z nich sa špecializuje na zber prístupových hesiel a údajov o kreditných kartách, v počítači by nemal chýbať antivírusový softvér.
Využiť môžete ľubovoľný z bezplatne dostupných softvérov. Iba na vás je, či sa rozhodnete pre Aviru, AVG, NOD alebo Microsoft Security Essentials. Aj tu je dôležitá pravidelná aktualizácia a kontrola systému.
Kábel je istota

Ak je zrejmé, že počítač je v poriadku, skontrolujte internetové pripojenie. Ak používate notebook s bezdrôtovým pripojením a nemáte chuť skúmať jeho bezpečnosť, najjednoduchšie spravíte, ak ho na internet pripojíte káblom. V prípade ADSL, káblovej či optickej prípojky máte po starostiach.
Ak vás lokálny poskytovateľ pripojil bezdrôtovo, mali by ste si overiť, či je spojenie zabezpečené silným šifrovaním. Ak máte o tom pochybnosti, môžete sa dodatočne zabezpečiť šifrovaním spojenia softvérom Hotspot Shield.
Nástrahy sa môžu skrývať aj v internetovom prehliadači vo forme utajeného rozšírenia či zásuvného modulu.
Ak použijete špeciálny režim na privátne surfovanie, všetky zásuvné moduly budú vypnuté a spojenie s internetovým obchodom prebehne bez softvérových doplnkov.
Hľadajte zámok
Dôležité je, aby mal prevádzkovateľ internetového obchodu spojenie zabezpečené digitálnym podpisom.

Internetový prehliadač všetky spojenia protokolom https:// identifikuje značkou visacieho zámku na stavovej lište a ak má prevádzkovateľ inštalovanú najnovšiu verziu certifikátu, internetový prehliadač dokáže sám overiť, či sa pred vami neotvorila falošná stránka, ktorá napodobňuje stránku obchodu.
Najväčšiu obozretnosť treba venovať platbám za tovar.
V prípade domácich obchodov je lepšie uprednostniť dobierku. Musíte mať v rukách pri preberaní hotovosť, môžete si však byť istí bezpečnosťou. Ak uskutočňujete úhradu cez platobné rozhranie banky, sledujte, či prebieha všetko tak ako zvyčajne a či prehliadač overí jej identitu.
V prípade, že používate platbu VISA kartou, držte sa odporúčaní vašej banky, ktorá ponúka nástroje na zvýšenie bezpečnosti platieb. Výhodné je tiež využiť sprostredkovateľské finančné inštitúcie, ktoré pred obchodníkom informácie o vašej platobnej karte utaja.