SME

iPod Touch: Cogs - zavarte si mozgové závity

Logické hry patria medzi nesmierne obľúbené medzi hráčmi, hoci ich nenájdeme v rebríčkoch predajnosti, pretože významnú úlohu zohrávajú primárne na prenosných herných zariadeniach.

Nintendo má napríklad dobrodružstvá Professora Laytona a mnohé brain trainingy, pre iPod vyšiel nedávno vizuálne príťažlivý a až nepríjemne chytľavý logický rýchlik Cogs.

Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

Dotyková obrazovka iPodu (alebo iPhoneu či iPadu) ponúka dostačujúci komfort k ovládaniu tradičného súboru puclíkov, tentoraz dokonca s ďalším rozmerom. Klikanie myši je nahradené ťuknutím prsta, rotovanie či natáčanie vykonáte jednoduchým multitouch pohybom dvoch prstov. V jednoduchosti je sila a navyše vás na hernej ploche neprekvapia malé predmety (ako napríklad pri titule Enigmo 2), všetko ovládate bez väčších problémov. Jediným obmedzujúcim miestom sa zdá byť menu, kde sú jednotlivé ponuky predsa len trochu tenšie, človek sa až bojí, aby po zapauzovaní levelu úroveň znovu spustil a nie ju reštartoval.

O čo vlastne ide? Rôzne variácie starej Pipemanie alebo ak chcete minihry hackovania, ktorú sme si mohli vyskúšať v prvom Bioshocku. Valiacu sa vodu tentoraz vystrieda para v trubkách, ktorú je nutné viesť polom rozdeleným na štvorcovú sieť. Jedno miesto je voľné a ostatné kocky musíte popresúvať tak, aby para skončila tam, kde má. To je jeden z jednoduchších prípadov, na podobnom princípe fungujú napríklad ozubené kolesá: musíte ich pospájať, aby roztočili veľké koleso na úplne inom mieste, prípadne je nutné otáčanie zosynchronizovať na dvoch miestach a aby toho nebolo málo, môže byť herná plocha „nalepená“ na kocku, takže zreťazené ozubené kolesá musíte nastaviť tak, aby sa hýbal celý mechanizmus i po stranách.

Príde i na zapeklité problémy ako napríklad obojstranná herná plocha: na jednej strane sa musíte dostať, napr. spomínanú paru, z miesta A na miesto B, no ak plochu otočíte o 180°, zistíte, že i tu sa nachádza podobný rébus, avšak každá jedna hýbateľná kocka má svoj prvok „hore“ i „dole“, takže musíte hýbať jednotlivými časťami v dvoch problémoch naraz, aby ste nesplnili puclík na jednej strane, prešli ste na druhú, kde ste znovu vyriešili problém, avšak zároveň ste si rozhádzali skôr vyriešenú hádanku...

Hranie Cogs zábavné teda rozhodne je, potrápite si hlavu, navyše je možné zlepšovať sa v čase vyriešenia alebo počte pohybov, ktoré vedú k úspešnému zvládnutiu hádanky. Nič lepšie na krátku zábavu nepotrebujete, chytľavosť zaručená. Spracovanie je nadmieru kvalitné, čo je dané aj tým, že hra dávnejšie objavila na PC. Do uší vám bude hrať príjemná hudba, no tá je podobne ako zvukové efekty úplne zbytočná a môže vás dokonca i rušiť, takže pre sústredenie ju vypnete.

V čom je teda problém? Našinca istotne nepoteší, že za cenu necelého eura (bez jedného centu) si kúpi len základnú verziu hry, čiže desať úrovní. To vám vydrží na pol hodinku hrania, keďže ide o úvodné rébusy, v ktorých sa len učíte čo a ako. Ďalší balík stojí ďalšie necelé euro a znovu v ňom nájdete desať nových levelov. K dispozícii sú celkovo štyri ďalšie balíky úrovní (čiže ďalších 40 hádaniek). Niekomu môže vadiť, že počiatočné puclíky sú jednoduché a k sťahovaniu ďalších ho to môže odradiť, začne prituhovať. Tých hádanie však možno mohlo byť viac, aj keď je pravdou, že čo si už dnes kúpite za jedno euro?

HODNOTENIE: 8,0 / 10

Trailer pochádza z PC verzie, v tej pre iPod nemáte logicky kurzor, inak sú totožné

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu