SME

Apollo 13: Houston, máme problém

Výbuch kyslíkovej nádrže na Apolle 13 ohrozil nielen poslanie, ale aj životy troch astronautov. Ozval sa ďaleko od Zeme pred 40 rokmi, 14. apríla 1970.

Štart misie Apollo 13. Problémy nik nečakal.Štart misie Apollo 13. Problémy nik nečakal. (Zdroj: NASA)
Apollo 13

Odštarovalo 11. apríla 1970.
Bolo siedmym pilotovaným letom programu Apollo.
17. apríla 1970 pristálo na hladine Tichého oceánu.

Posádka Apolla 13 v zložení James Lovell, Fred Haise a John Swigert mala pristáť na Mesiaci ako tretia v poradí. Jej let bol preto rutinnou záležitosťou, ktorá nevzbudzovala veľkú pozornosť.

Médiá sa spamätali až vo chvíli, keď humoristickú reláciu jednej z amerických televízií prerušil hlas vedeckého komentátora. Oznámil, že na Apolle 13 sa ozval výbuch. Zničil najskôr jednu, potom aj druhú kyslíkovú nádrž a značne poškodil servisný modul.

Od malého kroku k veľkému problému

„Houston, máme problém,“ zaznelo vtedy z kozmu ústami Jima Lovella. Veliteľ Apolla 13 tak v dramatickej situácii stvoril druhú najznámejšiu historickú frázu, spájanú s cestami na Mesiac. Prvou bolo nesmrteľné vyhlásenie Neila Armstronga z Apolla 11 po tom, čo ako prvý človek zanechal odtlačok svojej nohy v mesačnom prachu: „Je to malý krok pre človeka a veľký skok pre ľudstvo.“

Výbuch nastal po 55 hodinách a 55 minútach letu. Spôsobil ho skrat v elektrickom vedení vrtule pri premiešavaní nádrží, ktoré si objednal Houston.

Lovell, Haise a Swigert boli vtedy od Zeme vzdialení viac ako 320-tisíc kilometrov. Ani sa nemuseli pozerať do inštrukcií pripravených na krízové situácie; okamžite pochopili, že na Mesiac sa nedostanú. Nemohol teda na Mesiaci zanechať púzdro s československou vlajkou, ktorú si vybral preto, lebo jeho matka mala český pôvod.

Na Mesiac si nesiahol

To bola obzvlášť nepríjemná správa najmä pre Lovella, lebo ten sa už raz k cieľu pozrel. Bolo to na Vianoce 1968 na palube Apolla 8, ktoré ako prvá kozmická loď s ľudskou posádkou obletelo Mesiac.

Nepodarilo sa mu tak dotknúť sa Mesiaca ani z nešťastnej trinástky. Hlavou mu preletelo: Ešteže sa to nestalo vo chvíli, keď by sme boli na Mesiaci. To by bolo oveľa horšie.

Situácia však bola dostatočne zlá. Jedinou šancou bolo rýchlo presadnúť z pohodlného veliteľského modulu Odysseus do druhého, oveľa menšieho, určeného práve na pristátie na Mesiaci. A s ním sa následne pokúsiť domanévrovať na Zem. S takým núdzovým variantom sa však nerátalo.

Na palube Vodnára

Aquarius (Vodnár), ako lunárny modul nazval sám Lovell inšpirovaný postavou z egyptskej mytológie, bol podľa jeho slov „tiesnivo obmedzený valec s priemerom 2,3 metra“. Pôvodne mal poslúžiť dvom mužom počas dvoch dní.

Prvé výpočty hovorili, že rezervy kyslíka a vody potrebnej na pitie, ale najmä na chladenie elektroniky vydržia necelých 40 hodín. Na návrat domov však bolo treba 70 hodín. Posádka na Zemi zatiaľ skúšala v cvičnom module, či je vôbec možný úspešný návrat troch stroskotancov na Zem. Šance odhadli približne na 50 percent.

Astronauti museli vyriešiť problémy s narastajúcim obsahom oxidu uhličitého v kabíne a po zložitej a nezvyčajnej navigácii presadnúť do veliteľského modulu a pripraviť ho na zostup v atmosfére.

Tepelný štít napokon odolal, vydržali aj padáky, ktoré mohol poškodiť extrémny chlad. Po takmer šesťdňovom lete dosadol 17. apríla veliteľský modul Apolla 13 na hladinu Tichého oceánu.

Jedna z najdramatickejších vesmírnych ciest mala šťastný koniec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


SkryťZatvoriť reklamu