OTTAWA, BRATISLAVA. Cenná trofej z poľovačiek na grizzlyho, príbuzného nášho medveďa hnedého, ho môže stáť krk. Kanadskí ochranári volajú v kanadskom regióne Britskej Kolumbie, kde je grizzly najrozšírenejší, pri začiatku loveckej sezóny po úplnom zákaze lovu.
Správa dvoch environmentálnych organizácií hovorí, že za posledné roky sa kvóty na odstrel grizzlyho prekračovali, čo ohrozuje ďalšiu existenciu druhej najväčšej šelmy v Kanade a Severnej Amerike.
Úplný zákaz?
„Vládne údaje ukazujú, že ľudia strieľajú v Britskej Kolumbii viac medveďov, ako je povolené, a najväčšou príčinou smrti je lov trofejovej zveri,“ povedal podľa britského denníka Times Faisal Moola z kanadskej ochranárskej organizácie David Suzuki Foundation. Spolu s ňou správu vydala americká organizácia Natural Resources Defence Council. Ročne pritom strieľali asi 200 až 300 medveďov.
Presné štatistiky neexistujú, no podľa dostupných údajov sa počet medveďov grizzly v Britskej Kolumbii znížil z 35-tisíc pred sto rokmi najmenej o polovicu.
Podľa zástancov poľovačky je správa ochranárov v niektorých smeroch prehnaná. „Lov grizzlyho je možno najviac regulovaným lovom na svete,“ povedal pre Times predseda poľovníckej asociácie Guide Outfitters Scott Ellis. Skeptický je aj minister životného prostredia, ktorý však správu sľúbil preskúmať.
Úplný zákaz lovu už štyri roky platí v kanadskom kraji Alberta, kde sa počet grizzlyov výrazne znížil na niekoľko stoviek. V Spojených štátoch je grizzly chránený, zostalo tu asi tisíc kusov. Na niektorých miestach v Kanade a na Aljaške je však každoročný lov grizzlyho veľmi populárny. Sezóna trvá od apríla do polovice júna a ďalšia je na jeseň. Popri love však medveďov ohrozuje hlavne strata životného priestoru či budovanie ciest.
Grizzly je poddruhom medveďa hnedého, druhý najväčší zemský mäsožravec Severnej Ameriky po polárnom medveďovi. Môže mať vyše dvoch metrov a vážiť vyše 300 kilogramov, na Aljaške aj 600 kilogramov.
Medvede sú samotári a obvykle sa ľuďom vyhýbajú. Podľa niektorých expertov je však grizzly jedným z najagresívnejších medveďov, keď bráni svoje teritórium.
Slovensko a Nórsko
Ani na Slovensku sa nevedia dohodnúť ochranári a štát, či máme medveďov primálo alebo priveľa. Neexistujú presné štatistiky, odhady hovoria o 700 až 900 medveďoch. Ochranárov a vládu rozdeľujú každoročné kvóty na odstrel. Pritom v Nórsku na 6násobne väčšom území žije medveďov hnedých už len niekoľko desiatok.
V polovici 20. storočia takmer vyhynuli. Kedysi ich tu žili tisícky, no vystrieľali ich lovci, aj chovatelia oviec zo strachu o zver aj ľudskú bezpečnosť.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.