SME

Nahnevané žaby porazili Egypt. Aj urýchľovač

Nik poriadne netuší, čo robia vedci v tom veľkom európskom tuneli neďaleko Ženevy. Tešia sa však dosť, možno ako ropuchy. Ešteže nám objavili aspoň Atlantídu.

(Zdroj: CERN)

Niekedy sú povery celkom zábavné. Vraj vedci netušia, čo vlastne robia, vraj chcú vytvoriť čiernu dieru, ktorá zhltne Švajčiarsko, Zem či lokálnu galaktickú predzáhradku. Pritom vo Veľkom hadrónovom urýchľovači skúšajú len to, čo sa vo vesmíre už dávno odohralo a odohráva.

Je však pochopiteľné, že ľudí desia veci, ktorým nerozumejú. Vtedy nechápu, prečo tisícky pánov a dám za počítačmi vykrikujú od radosti pri zmienke o akýchsi rekordných kolíziách a 7 TeV. Práve na tento okamih sa však čakalo roky a až ním začína veľká a novátorská fyzika.

Vyšetrovanie britského parlamentu potvrdilo to, čo mnohí triezvo uvažujúci ľudia vedeli už dávno: že v klimatológii je množstvo neznámeho, že tá veda je ešte relatívne mladá a má čo popracovať na svojich metódach i že vedci z Východoanglickej univerzity sú blbci, ktorí by sa mali prinajmenšom ospravedlniť množstvu ľudí. Nie sú však klamári ani manipulátori faktov.

Vedecký výbor britského parlamentu navyše rozhodol, že nenašiel nič spochybňujúce „vedecký konsenzus“ okolo globálneho otepľovania. Aj keď v rôznych diskusiách sa určite dočítate čosi o zelenej mafii a sprisahaniach výrobcov vodných lopatkových bicyklov.

Najväčšou hviezdou tohto týždňa sa však nestal šéf CRU Phil Jones ani britský novinár, ktorý si vysúdil právo komentovať nevedecké praktiky. Sú nimi ropuchy. Nielenže sa ukázalo, že biblická pohroma známa ako „desať božích rán zoslaných na Egypt“ mohla skutočne jestvovať, žaby vraj môžu nahradiť aj prácu seizmológov. Nuž, vedci si konečne všimli, že zvieratá dokážu pred zemetrasením ujsť. Je fajn, že nám to oznámili.

Skoro štyridsaťtisíc pozretí. Toľko dosiahol náš prvoaprílový žartík s Atlantídou. Hádam aspoň trochu pobavil; aj ak sme niekoho napriek mnohým požmurknutiam v texte nachytali. Napokon, ani vedu netreba brať priveľmi vážne: robia ju totiž stále iba ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu