pokúšal metódou sociálneho inžinierstva získať prístup do schránok používateľov poštového servera Post.sk.
Jeho plán bol jednoduchý: na (pravdepodobne) náhodne vybrané e-mailové adresy v doméne post.sk rozoslal e-mail, v ktorom sa vydával za administrátora tejto služby a žiadal používateľov, aby mu zaslali svoje heslo do schránky. Na odoslanie správy využil adresu admin.helpdesk@post.sk, ktorá čiastočne pripomína skutočné administrátorské adresy, a potrebu zaslania hesla zdôvodňoval zmenami v systéme, „ktoré vyžadujú zmenu hesla z ľubovoľnej formy na číselnú formu“.
Niekoľkí používatelia mu vzápätí heslo naozaj zaslali, iní však kontaktovali skutočného administrátora so žiadosťou o potvrdenie pravosti e-mailu. Schránka podvodníka bola preto v krátkom čase zablokovaná. S takýmto odhalením musel mladý „hacker“ počítať. Pravdepodobne si však neuvedomil, že väčšina e-mailových služieb uchováva záznamy o tom, kedy sa ich používatelia prihlasovali do schránky a z ktorého počítača (IP adresy) boli pripojení.
Priradiť IP adresu počítača ku konkrétnemu menu páchateľa môže len jeho internetový provider, v tomto prípade to bol Slovanet. Provider síce môže meno zákazníka prezradiť len polícii, sám však z jeho počínania, pochopiteľne, tiež nemá radosť. Pracovníci Slovanetu preto po dohode s prevádzkovateľom Postu sami kontaktovali vinníka, ktorý bol pripojený na internet z domu cez bezdrôtovú linku, a odovzdali mu ich výzvu – ak sa sám neozve a neospravedlní, o pomoc pri potrestaní podvodníka požiadajú políciu.
Keby sa prípad stal v Spojených štátoch, nasledovala by tu pravdepodobne informácia o mimosúdnej dohode o odškodnení, v prípade väčšieho priestupku dramatický popis zatknutia mladého geniálneho hackera agentmi FBI.
Na slovenského „hackera“ však dopadla spravodlivosť oveľa prozaickejším spôsobom. „Prosím vás, nevolajte políciu,“ ozval sa v telefóne hlas otca neplnoletého podvodníka, „syn je mladý a neuvedomoval si, čo robí – už som si to s ním VYBAVIL a URČITE sa už o nič podobné nepokúsi.“
Možno by si mladý páchateľ nabudúce radšej vybral trestné stíhanie.
RICHARD HAVROŠ