LONDÝN, BRATISLAVA. Britskí klimatológovia z Východoanglickej univerzity, ktorí sú hlavnými aktérmi v afére Climategate, údaje o klíme nemanipulovali. Mali by však byť otvorenejší pri informovaní.
K tomuto záveru došlo vyšetrovanie výboru britského parlamentu, ktoré skúmalo ukradnuté emaily vedcov. Tie mali podľa kritikov ukazovať, že vedci sa pri téme o klimatických zmenách nesprávajú vedecky a opačné názory z diskusie vyhadzujú.
Vyšetrovanie výboru parlamentu, ktorého výsledky zverejnili včera, je prvé oficiálne vyšetrovanie aféry. Škandál sa týkal najmä klimatológov Kevin Trenbertha a Phila Jonesa.
Správa vedeckého výboru parlamentu uviedla, že vedecká reputácia profesora Jonesa a Klimatickej výskumnej jednotky (CRU) Východoanglickej univerzity zostala nedotknutá. Rovnako správa nenašla nič, „čo by spochybňovalo vedecký konsenzus“ okolo globálneho otepľovania.
Výbor tiež nenašiel nič zlé na tom, že Jones použil v emailoch o globálnych teplotách výrazy ako „zakryť pokles“ a „trik“. V prvom prípade išlo o skratkovitý výraz na odstránenie chybných údajov a trikom myslel šikovné riešenie, nie podvod.
Výbor zároveň uznal, že väčšina údajov, o ktoré Phila Jonesa žiadali kritici jeho práce o globálnom otepľovaní, bola verejne prístupná. Keď však aj naďalej podobné informácie sám neposkytoval, vyvolal pochopiteľne podozrenie, uviedla správa. Vyzvala preto klimatológov z CRU na väčšiu transparentosť a publikovanie „nespracovaných dát a podrobných metodológií“.