SME

Vedci sú zo zrážky častíc nadšení. Konečne môžu skúmať

Význam úspešnej zrážky nebudeme poznať možno ani o desaťročie. Napriek tomu to má zmysel, tvrdí slovenský vedec.

(Zdroj: Peter Kadlečík)



ŽENEVA, BRATISLAVA. Prevažne pokojné prostredie medzinárodného vedeckého centra CERN v utorok okolo obeda narušila dlho očakávaná správa - po rokoch prípravy sa v urýchľovači zrazili protóny.

„Ľudia sú veľmi vzrušení. Pre mnohých ľudí sa zavŕšila práca, na ktorej robili roky, niektorí desaťročia,” povedal pre SME krátko po zrážke protónov stážista v CERN-e Peter Kadlečík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadšenie ľudí neschladilo ani niekoľkohodinové meškanie oproti naplánovanému času. „LHC nie je stroj na kľúčik, chybám sa nevyhneme,“ pripomenul Kadlečík. Navyše, s problémami má CERN už svoje skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum sa len začína

Oslavy úspešného pokusu - v podzemnom kruhovom tuneli pod švajčiarsko-francúzskymi hranicami sa podarilo dosiahnuť najväčšiu energiu zrážok v histórii fyziky - sa pomaly končia. Samotná zrážka je totiž len začiatok skutočných výskumov na urýchľovači. Vedci až teraz začnú spoznávať prácu s LHC pri takých vysokých energiách.

„Ďalšia práca nás stále len čaká a netreba zabúdať na to, prečo dalo mnoho vedcov do toho toľko úsilia,” zdôraznil Kadlečík, podľa ktorého sú všetci zúčastnení vedci odhodlaní dokázať existenciu Higgsovho bozónu.

Na financovaní CERN-u sa podieľa 20 členských štátov, medzi nimi aj Slovensko. V samotnom švajčiarskom centre pracuje viac ako dvetisíc stálych zamestnancov a ďalších osemtisíc stážistov. Tí do neho prichádzajú z partnerských univerzít a vedeckých inštitútov. Jedným z nich je aj Kadlečík, ktorý si v súčasnosti robí doktorát na Inštitúte Nielsa Bohra v Kodani.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí, že fyzika pre vedcov nemôže byť len zamestnaním, ale aj vášňou. Aj preto je časté, že na svojich pracoviskách trávia viac času ako bežní zamestnanci. „Na druhej strane je tu ale aj veľa možností, ako tráviť voľný čas, máme napríklad viacero športových klubov,” povedal. Dokonca aj ragbyový, čo dokazuje, že nie všetci vedci sú útlej postavy.

Bozónmi k pokroku

Význam CERN-u verejnosť často nechápe. Málokto napríklad vie, že práve táto organizácia dala svetu dnešný internet. Práve tam vznikol v súčasnosti používaný internetový protokol HTTP, teda tá skratka, ktorú často nájdete pred internetovou adresou.

CERN sa venuje základnému výskumu, aplikácia jeho poznatkov v praxi preto nie je vždy jasná. „Z histórie vieme, že cesta objavovania a skúmania je správnou cestou a vedľajším produktom je vysoká technologická a životná úroveň,” zakončil 25-ročný slovenský vedec.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu