SME

Náš vesmír je pažravý. A možno ani nie je vesmír

Neptún kradne mesiace a hltá planéty, náš vesmír možno nie je vesmír, ale skôr multivesmír, ľudia a neandertálci mali konkurenciu. Ak chcete chrániť les, podpáľte ho.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - NASA)

Neptún kradne mesiace a hltá celé planéty, náš vesmír možno nie je vesmír, ale skôr multivesmír, ľudia a neandertálci mali konkurenciu a ak chcete chrániť les, podpáľte ho. Aktuálny týždeň vo vede.

Ľudia sa radi považujú za korunu tvorstva. Zábavné je potom sledovať argumenty, ktorými chcú podobné tvrdenia podložiť. Aj tak však mnohých prekvapili tvrdenia vedcov, že neandertálci neboli oveľa hlúpejší ako naši priami predkovia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme sa však už naučili ako-tak akceptovať fakt, že spolu s Homo sapiens dokázali (aspoň chvíľu) prežívať vedľa seba, musíme si zvykať na nové zistenie: okrem kromaňoncov a neandertálcov zrejme v tej dobe a na rovnakom mieste žil ešte tretí prapredok človeka.

SkryťVypnúť reklamu

A nebol to hobit z ostrova Flores, ale nejaký úplne neznámy druh, ktorý sa však od moderných ľudí i neandertálcov líšil v mitochondriálnej DNA. Mimochodom, táto ruská X-žena je prvý druh Homo, ktorý objavili vďaka DNA.

Ak podpálite les, vraj znižujete emisie oxidu uhličitého. Samozrejme, ak to je požiar kontrolovaný, v správnom čase a na správnom mieste. Údajne však takto dokážeme predchádzať oveľa nebezpečnejším a horším požiarom – teda nezhoria nám silné a zdravé stromy.

O hmyze, drobných zvieratách či rastlinách už vedci radšej nehovoria. Preto len dúfame, že klenotníctvam raz nebudú odporúčať pravidelné drobné krádeže, aby sa tak vyhli veľkej lúpeži.

Neptúnov mesiac Triton vraj nie je Neptúnov mesiac. Planéta ho zrejme kedysi ukradla inej planéte, ktorú predtým navyše zhltla. Obeťou tohto kozmického kanibalizmu bolo teleso možno rovnako veľké ako naša Zem. Buďme preto radi, že najbližší takýto dobrák obieha až za pásmom planétok.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná správa znie trochu ako z nejakého sci-fi románu. Mohlo by – ak pripustíme istú mieru optimizmu – ísť o prvý predbežný dôkaz tvrdenia, že nežijeme v nejakom samostatnom vesmíre, ale že sa potácame v akomsi kozmickom multivesmíre. Galaxie objavené v roku 2008 sa totiž správajú akosi zvláštne: pohybujú sa niekam, kam by podľa žiadneho z bežne prijímaných modelov „letieť“ nemali. A táto anomália sa nedávno ukázala ešte rozšírenejšia.

Ktože to povedal, že vesmír je nielen oveľa čudnejší, ako si myslíme, on je oveľa čudnejší, ako si vôbec dokážeme predstaviť?

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu