ŽENEVA, BRATISLAVA. Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) na švajčiarsko-francúzskych hraniciach má za sebou ďalší rekord. V piatok prekonal vlastné prvenstvo z decembra: vedcom sa podarilo vytvoriť dva zväzky protónov s energiou 3,5 triliónelektrónvolta (TeV - teda 1012, nevhodný slovenský ekvivalent je bilión). Najväčší fyzikálny experiment tak približne trojnásobne prekonal svoj posledný rekord.
Vyslať krúžiace zväzky častíc je iba začiatkom úlohy, ktorá stojí pred európskymi odborníkmi z Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN. Dôležitejšie je vytvoriť podmienku na zrážky týchto zväzkov. Až tie môžu odpovedať na otázku, z čoho pozostáva svet. Sú naplánované na najbližšie týždne, analýza výsledkov však potrvá oveľa dlhšie, preto prípadné objavy môžeme očakávať približne o rok.
„Dostať lúče na 3,5 TeV je dôkazom výborného stavu urýchľovača,“ komentoval úspech Steve Myers z CERN-u. Pripomenul, že v roku 2008 museli fyzici urýchľovač pre nehodu vypnúť a oprava trvala štrnásť mesiacov.
Zrážky pri 7 TeV by mali prebiehať až do konca budúceho roka. Vtedy plánujú vedci LHC vypnúť na viac ako rok, dôvodom je úplná kontrola a oprava urýchľovača. Aj v súčasnosti je však LHC dosť silný na to, aby dokázal potvrdiť či vyvrátiť niektoré fyzikálne teórie.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.
Autor: tp