SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Testovali sme elektronické čítačky kníh

Sľubujú, že dokážu nahradiť knihy, časopisy a noviny. Kde doposiaľ kraľovala tlačiarenská farba a papier, tam majú už čoskoro prevziať nadvládu technológie. Ako fungujú elektronické čítačky a aké v skutočnosti sú? Otestovali sme pre vás najdostupnejšie mo

(Zdroj: techworld.com)

dely na trhu.

Sú tenké, na jedno nabitie si v nich prelistujete niekoľko tisícok strán a namiesto papiera používajú elektronický papier, ktorý sa čitateľnosťou od toho obyčajného takmer nelíši. Ich poslaním je zobrazovať text, avšak poradia si aj s grafikou či hudbou. Najväčšou prednosťou sú však ich malé rozmery. Vo formáte tenkej knižky obsiahnu niekoľko políc plných kníh, ktoré by ste v žiadnom prípade do vaku nenapchali. Čosi im však predsa len chýba. Šušťanie stránok a vôňa kníhkupectva.

Namiesto displeja elektronický papier

Čím viac svetla, tým je čitateľnosť elektronického papiera lepšia. Nemá podsvietenie a tak sa pri nočnom cestovaní bez lampy nezaobídete. Na prudkom slnku však narozdiel od mobilu či notebooku čitateľnosť nestráca. Je príjemne matný, lahodí očiam a nerozbije sa, ak narazí na prekážku.

Papier budúcnosti pozostáva z drobných buniek, z ktorých každá je naplnená priehľadnou tekutinou. V tej plávajú biele a čierne pigmentové vločky, ktoré je možné elektrickým nábojom vytlačiť na povrch, alebo naopak utopiť na dne. Výsledkom sú čierne, šedé a biele body, z ktorých sa zloží výsledná mozaika. Akoby obraz tvoril elektronický atrament.

Výhodou je, že elektrická energia sa spotrebováva iba pri prekresľovaní obsahu. Obraz na papieri tak zostáva aktívny aj po jeho oddelení od napájania. Vďaka tomu vydržia batérie v čítačkách nabité celé týždne. Elektronický papier má však aj svoje obmedzenia. Prekresľovanie nie je okamžité a sprevádza ho preblikávanie. Čiernobiele obrázky sú vykresľované iba s malým množstvom odtieňov šedi a prehrávanie videa je nemožné. Pri knižkách a novinách však takéto drobnosti nezavážia.

Vreckové prehliadače dokumentov

Čítačky kníh bežia zväčša na Linuxe a ide skôr o jednoúčelové prehliadače dokumentov, ako malé počítače s množstvom aplikácií. Najlepšie si poradia s voľne tečúcim, formátovaným textom, ktorého veľkosť a použitý font prispôsobia nastaveniam. Vždy si pamätajú na ktorej strane ste v ktorej knihe skončili, majú funkciu pre vyhľadávanie a umožňujú vkladanie digitálnych záložiek. Neočakávajte knižky plné ilustrácií, prehľadných informačných políčok a texty rozdelené v stĺpcovej sadzbe. Takto to nefunguje. Čím je dokument jednoduchší, tým väčšiu istotu máte, že bude správne zobrazený.

S formátom súborov si hlavu lámať netreba. Či ide o čistý text, univerzálne PDF, či formátované HTML je úplne jedno. Knihy sú však prednostne distribuované vo formáte Adobe EPUB, ktorý ich zabezpečuje pred nelegálnym kopírovaním. Väčšina čítačiek zobrazí aj fotografie a grafiku v najbežnejších formátoch a prehrá obsah hudobných MP3 súborov, ak by ste mali záujem o audioknihy.

Doplnkovými funkciami môže byť plánovací kalendár, poznámkový blok a diktafón, zväčša však chýba akákoľvek náväznosť na počítač s možnosťou synchronizácie. Niektoré dokážu robotickým hlasom čítať anglické texty, iné môžu mať výkladový slovník, v ktorom nájdu slovo na ktoré ukážete prstom. Luxusnejšie modely majú okrem niekoľkých ovládacích tlačidiel aj plnohodnotnú QWERTY klávesnicu, či dokonca dotykové ovládanie.

Knihy si musíte pohľadať

Žiadna čítačka sa však nezaobíde bez kníh. Aj keď k niektorým modelom dostanete od predajcu automaticky niekoľko stoviek kníh v češtine, alebo si stiahnete slovenskú tvorbu zo servera zlatyfond.sme.sk, čoskoro budete hľadať odpoveď na otázku, kde je možné knihy, noviny a časopisy nájsť.

Práve toto je kameň úrazu. Google vás síce dovedie na stopu tisícok kníh v slovenčine, nikdy však nemáte istotu, že ich stiahnutím neporušíte autorské práva. Obsah písaný v slovenskom jazyku chýba a tak vám nezostane nič iné, iba vyčkávať, kým sa distribútori kníh rozhýbu.

iRiver Story

iRiver Story

Uhlopriečka: 6 palcov
Pamäť: 2GB/SD
Batéria: 7000 strán / 20 hodín hudby
Rozmery: 127x204x9 mm
Hmotnosť: 284g
Dostupnosť: Alza.sk, 261 €

Do detailu prepracovaný dizajn a rovnako prehľadné používateľské rozhranie, ktoré komunikuje v češtine. Táto čítačka je síce kvôli QWERTY klávesnici o poznanie väčšia ako ostatné modely s rovnakou uhlopriečkou displeja, v žiadnom prípade však nepôsobí masívnym dojmom.

Číta všetky dôležité formáty a pri každom z nich umožňuje zobrazenie na šírku a zväčšenie textu v niekoľkých krokoch. Problémom sú PDF dokumenty so stĺpcovým formátovaním. Aj keď sa dá zobrazenie čiastočne zväčšiť, nie je možné rolovať k častiam stránky, ktoré sú mimo displej. Čítačka je svižná a okrem elektronických kníh má špeciálny režim na čítanie komiksov, ktoré sú uložené v očíslovaných, grafických súboroch zabalených v ZIP formáte.

Súbory z rozširujúcej SD karty sa zobrazujú v samostatnej ponuke, kde sú roztriedené podľa adresárov. K iRiveru sa nedodáva žiadny softvér na správu obsahu. Zamrzelo nás že údaje z plánovača a poznámkového bloku nie je možné zdieľať s počítačom.

Veľmi pohodlná je vďaka klávesnici navigácia v ponuke. Tlačidlá pre stránkovanie sú veľké a rešpektujú natočenie zariadenia o 90°. Zabezpečený je aj prístup k najpoužívanejším funkciám. Možno si kladiete otázku, na čo potrebuje čítačka QWERTY klávesnicu. Využiť ju možno pri plánovacom kalendári, poznámkovom bloku a pri funkciách vyhľadávania. Vo výbave nechýba ani MP3 prehrávač a diktafón.

iRiver Story mal ako jediný z testovaných modelov zabudovaný aj reproduktor, takže slúchadlá pri práci so zvukovými záznamami nie sú nutnou výbavou. V balení však chýba cestovná nabíjačka, pribalený je iba USB káblik.

Sony PRS-600

Sony PRS-600

Uhlopriečka: 6 palcov
Pamäť: 380MB/SD/MS
Batéria: 7500 strán
Rozmery: 175x122x10 mm
Hmotnosť: 286g
Dostupnosť: Alza.sk, 332 €

Elegantná, s robustným hliníkovým rámom, avšak o poznanie ťažšia ako jej konkurenti. Za ťažkým brnením, pri ktorom výrobca stavil na solídny imidž sa však skrýva čosi, čo sme pri iných čítačkách nenašli. Dotykové ovládanie, ktoré umožňuje nielen listovanie v knihách prostredníctvom gesta, ale aj vpisovanie textov pomocou virtuálnej QWERTY klávesnice, či skicovanie poznámok stylusom, ktorý je zaparkovaný v ráme zariadenia.

Čítačku je možné zabezpečiť vstupným číselným heslom a jej obsah spravuje aplikácia Sony Reader Library, ktorá nielen konvertuje formáty dokumentov a spravuje knižnice, ale umožňuje aj nákup cudzojazyčných kníh. Každý používateľ získa po zaregistrovaní čítačky na internete 125 klasických titulov bezplatne. Bariérou však môže byť angličtina, ktorou sa prihovárajú nielen knihy, ale aj používateľské prostredie softvéru, a čítačka samotná.

Vďaka softvéru si netreba lámať hlavu nad formátmi súborov, narazili sme však na problém s načítavaním niektorých RTF súborov, pri ktorých sa čítačka po zlyhaní automaticky reštartovala. Nepoteší ani fakt, že po pripojení USB nabíjačky s čítačkou nemožno pracovať. Problém možno riešiť dokúpením nabíjačky.

Dvojica rozširujúcich slotov podporuje karty formátov Secure Digital a MemoryStick Pro Duo, obsah kariet sa v ponuke zlúči s internou pamäťou.

So stĺpcovou sadzbou PDF dokumentov sme nepochodili ani tu, poteší však zabudovaný Oxford Dictionary, ktorý po kliknutí na slová vyhľadá ich význam v slovníku. Bonusom výbavy je poznámkový blok a jednoduchá aplikácia na kreslenie.

Jinke Hanlin V5

Jinke Hanlin V5

Uhlopriečka: 5 palcov
Pamäť: 384MB/SD
Batéria: 8000 strán
Rozmery: 105x151x10 mm
Hmotnosť: 160g
Dostupnosť: Alza.sk, 215 €

Mušia váha čítačky a jej odľahčené vyhotovenie naznačujú, že ide model určený pre nenáročných študentov, kde omnoho viac zaváži úžitková hodnota, ako imidž.

Prekvapila nás extrémne široká škála podporovaných formátov, kde sa čítačka nezastaví nielen pred zložitými vnoreniami adresárov, ale ani pred komprimovanými ZIP archívmi, ktorých obsah je možné priamo prezerať. Komunikuje v češtine a dodávaná je s dvoj-gigabajtovou pamäťovou kartou, na ktorej je 250 českých knižných titulov.

Na číselné ovládanie si treba trochu zvyknúť, čoskoro sa však dostane do krvi. Štedrý je výber spôsobov, akými je možné knihy stránkovať. Dve tlačidlá sú naľavo od displeja, dve pod ním a raritou je jog-dial ovládač na pravoboku.

Ponuka funkcií sa líši v závislosti na formáte kníh. Niekde pribudne voľba pre robotické čítanie anglických textov, inde sa zmenia možnosti zoomovania. Používateľ má však plnú kontrolu nad písmom a voliť môže ľubovoľný z nahratých TTF fontov, ako aj natočenie zobrazenia. Stalo sa nám, že čítačka prestala reagovať na vstupy, museli sme ju reštartovať tlačidlom.

Bezproblémový je prístup k akumulátoru pre jeho výmenu. Ak doslúži, stačí iba odskrutkovať kryt a vymeniť ho za nový. V balení je kožené puzdro v tvare knihy, ale aj cestovná nabíjačka s kabelážou.

Bookeen Cybook Gen3

Bookeen Cybook Gen3

Uhlopriečka: 6 palcov
Pamäť: 1GB/SD
Batéria: 8000 strán
Rozmery: 118x188x9 mm
Hmotnosť: 174g
Dostupnosť: Alza.sk, 313 €

Táto čítačka si ako jediná poradí s PDF dokumentami bez ohľadu na to, aký je ich obsah. Funguje rovnako, ako prehliadač na počítači. Nech je priblíženie nastavené akokoľvek, vždy je možné dokumentom pohybovať tak, aby sa zobrazil želaný výrez.

Má zrýchlený režim zobrazovania, ktorý na úkor náznaku duchov dokáže prekresliť obsah papiera o poznanie rýchlejšie, ako ostatné čítačky. Nastavenie plnej kvality zobrazenia však upraví prepisovanie obsahu tak, ako ho používajú ostatné modely.

Súbory sú triedené do katalógov a adresárov, dostupné sú aj náhľady titulných strán kníh, ktoré sú akýmsi štandardným zobrazením používateľského rozhrania. Čítačka komunikuje v češtine, softvér na správu jej obsahu však chýba. Potrebné je súbory triediť do adresárov tak, aby hudba, obrázky a knihy boli oddelené. O štartovací obsah kníh v češtine sa postaral distribútor.

Miniatúrny jack konektor pre pripojenie slúchadiel je mínusom, rovnako ako obmedzený priestor okolo miniUSB portu, ktorý znemožňuje použitie väčšiny káblov na trhu. Aj tu si však hravo vymeníte batériu za novú, ak tá pôvodná zlyhá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikulec nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá.

Doterajšie pravidlá štát nemení.


3 h
Jakub Filo.

Slepí tiež nemôžu šoférovať.


2 h
Sklárne Slovglass posledné desaťročie chátrajú.

Osud sklární v Poltári je varovaním.


23 h
Dole vodou so Samom Marcom

Ako nazvete tých, ktorí vedome vlastných voličov povzbudzujú v tom, aby umreli?


20. jún

Neprehliadnite tiež

Hubblov ďalekohľad už tridsať rokov približuje ľudstvu vzdialený vesmír.

Hubble je už týždeň offline.


5 h
Ilustračná fotografia.

V piatok budú pokračovať na druhom paneli.


TASR 23 h
Výskumný pracovník kráča okolo plášta s logom nemeckej biofarmaceutickej výskumnej spoločnosti CureVac v nemeckom meste Tübingen.

CureVac testoval, keď sa šírili početné mutácie.


18. jún