SME

Slovenským vedcom roka je jadrový fyzik

Odborník na jadrovú fyziku Jozef Masarik, ktorý prispel k objaveniu vody na Marse, sa vo štvrtok stal víťazom trinásteho ročníka súťaže o najlepšieho vedca roka na Slovensku.

BRATISLAVA. Odborník na jadrovú fyziku Jozef Masarik, ktorý prispel k objaveniu vody na Marse, sa dnes stal víťazom trinásteho ročníka súťaže o najlepšieho vedca roka na Slovensku. Ocenenie prevzal za vytvorenie modelu simulácie kozmického žiarenia s látkovým prostredím, ktorý pri úspešnom projekte využil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor vyše stovky prác pôsobí na bratislavskej Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Pracoval aj na univerzitách a vedeckých centrách vo viacerých štátoch.

"Simulovali sme aj produkciu neutrónov, ktoré vznikajú v zrážkach častíc kozmického žiarenia s povrchmi planét a unikajú z nich do kozmu," povedal Masarik ČTK. Energie uvoľnených neutrónov totiž závisia nielen od toho, ako vznikli, ale aj od toho, v akom prostredí sa pohybovali, tvrdil. To znamená, že ak sa pohybovali v prostredí, v ktorom je voda, bude medzi nimi viac pomalých. "A meranie pomeru tokov pomalých a rýchlejších sme použili pre určenie prítomnosti vody pod povrchom Marsu," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenie technológ roka získal Tibor Žáčik z Matematického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý pracoval na projekte počítačovej implementácie nových metód detekcie a lokalizácie únikov plynov z plynovodných potrubí. Ide o metódu, ktorú napríklad využívajú plynovodné siete v Británii a v Jemene. Organizátori, medzi ktorými je aj Journaliste - Studio na čele s Ľubomírom Lenochom, ocenili aj ďalších vedcov za rôzne objavy. Za celoživotné dielo a výskum v oblasti experimentálnej kardiológie získal cenu Ján Slezák z Ústavu pre výskum srdca Slovenskej akadémie vied (SAV).

Mladým výskumníkom roka sa stala Vlasta Ondrejka Harbuľáková zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za výsledky štúdia vplyvu pôsobenia mikroorganizmov v biofilmoch. Vedkyňa Katarína Bíliková z Ústavu molekulárnej biológie SAV získala ocenenie za aktívnu spoluprácu s vedou v Európskej únii, ktorá vypracovala metódu na stanovenie včelích bielkovín v mede.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko v porovnaní s priemerom Európskej únie vo výdavkoch na vzdelávanie a vedu dlhodobo zaostáva.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu