BRATISLAVA. Odborník na jadrovú fyziku Jozef Masarik, ktorý prispel k objaveniu vody na Marse, sa dnes stal víťazom trinásteho ročníka súťaže o najlepšieho vedca roka na Slovensku. Ocenenie prevzal za vytvorenie modelu simulácie kozmického žiarenia s látkovým prostredím, ktorý pri úspešnom projekte využil.
Autor vyše stovky prác pôsobí na bratislavskej Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Pracoval aj na univerzitách a vedeckých centrách vo viacerých štátoch.
"Simulovali sme aj produkciu neutrónov, ktoré vznikajú v zrážkach častíc kozmického žiarenia s povrchmi planét a unikajú z nich do kozmu," povedal Masarik ČTK. Energie uvoľnených neutrónov totiž závisia nielen od toho, ako vznikli, ale aj od toho, v akom prostredí sa pohybovali, tvrdil. To znamená, že ak sa pohybovali v prostredí, v ktorom je voda, bude medzi nimi viac pomalých. "A meranie pomeru tokov pomalých a rýchlejších sme použili pre určenie prítomnosti vody pod povrchom Marsu," dodal.
Ocenenie technológ roka získal Tibor Žáčik z Matematického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorý pracoval na projekte počítačovej implementácie nových metód detekcie a lokalizácie únikov plynov z plynovodných potrubí. Ide o metódu, ktorú napríklad využívajú plynovodné siete v Británii a v Jemene. Organizátori, medzi ktorými je aj Journaliste - Studio na čele s Ľubomírom Lenochom, ocenili aj ďalších vedcov za rôzne objavy. Za celoživotné dielo a výskum v oblasti experimentálnej kardiológie získal cenu Ján Slezák z Ústavu pre výskum srdca Slovenskej akadémie vied (SAV).
Mladým výskumníkom roka sa stala Vlasta Ondrejka Harbuľáková zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za výsledky štúdia vplyvu pôsobenia mikroorganizmov v biofilmoch. Vedkyňa Katarína Bíliková z Ústavu molekulárnej biológie SAV získala ocenenie za aktívnu spoluprácu s vedou v Európskej únii, ktorá vypracovala metódu na stanovenie včelích bielkovín v mede.
Slovensko v porovnaní s priemerom Európskej únie vo výdavkoch na vzdelávanie a vedu dlhodobo zaostáva.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.