SME

Ako nás prezradia baktérie

Odtlačky prstov, analýza DNA. K známym kriminalistickým metódam sa časom môže pridať aj analýza baktérií. Vedci ich genetické „odtlačky“ vedia zistiť nielen na rukách, ale aj na veciach, ktorých sa dotýkame.

Pozor na klávesnicu počítača. Vaše baktérie na nej nechávajú svoj genetický podpis.Pozor na klávesnicu počítača. Vaše baktérie na nej nechávajú svoj genetický podpis. (Zdroj: SITA/AP)


Metla na zločin?

Baktérie sa z našich rúk prenášajú na všetko, čoho sa dotkneme.
Po dlhšom kontakte s počítačovou myšou či klávesnicou na nej vytvoria svoj genetický podpis.
Vedci ho vedia rozlúštiť a priradiť ku konkrétnemu človeku.
Po vylepšení by novú metódu identifikácie mohli využiť kriminalisti, napríklad ako zbraň proti počítačovým pirátom.

BRATISLAVA. Výskumy ľudského mikrobiómu (čiže súhrnu mikrobiálnych druhov, žijúcich na našom tele alebo v ňom) ukázali, že hostíme neuveriteľné množstvo baktérií. Vedci odhadli, že mikróbov, ktoré tvoria súčasť nášho tela, by sme narátali asi desaťkrát viac, ako je celkový počet našich buniek.

Od tohto zistenia nebolo ďaleko k otázke, ako je to s vecami, ktorých sa dotýkame. Zanecháme na nich napríklad špecifický bakteriálny odtlačok, ktorý by aj po čase prezradil našu prítomnosť?

Mikróbom vyhovuje všetko

Vedci očakávali, že napríklad na myšiach či klávesniciach počítačov nájdu odlišné spoločenstvo mikróbov oproti tomu, ktoré hostia ľudské ruky.

„Podmienky na prežitie baktérií, ktoré vládnu na tvrdom a suchom povrchu klávesnice, sa líšia od podmienok, ktoré majú baktérie na ľudskej koži,“ povedal Rob Knight.

Knight sa venuje chémii, biochémii a počítačovým vedám na Univerzite v Bouldri (Colorado) a súčasne je výskumníkom Lekárskeho inštitútu Howarda Hughesa (HHMI).

Výskum coloradského tímu však ukázal, že veľa mikróbov z ľudských prstov a dlaní napočudovanie úspešne prežíva aj na povrchu počítačových pomôcok, ktorých sa človek dotýka.

Komu patria?

Všetky bunky na Zemi majú spoločný gén, nazvaný 16S. Jeho nositeľom nie je DNA, ale RNA (ribonukleová kyselina).

Gén 16S sa časom vyvíjal a menil. Svoj unikátny genetický podpis tak získala aj každá baktéria alebo bakteriálne spoločenstvo na našej koži.

Porovnanie profilu génu 16S vychádza z algoritmu vyvinutého Knightom a umožňuje odhaliť úzku príbuznosť bakteriálnych druhov. Genetický podpis, ktorý zanechá spoločenstvo baktérií na prstoch človeka a na počítačovej myši, teda odhalí človeka, ktorý ju používa.

Prvý tucet

Bakteriálna databáza získaná z prstov a dlaní ľudí ešte nie je rozsiahla, tvoria ju vzorky niečo vyše 200 ľudí.
V predchádzajúcom Knightovom výskume však už pomohla spoľahlivo určiť deväť ľudí, ktorí pracovali s počítačovou myšou. V novom výskume určili troch.

Metóda, ktorú použil Knight, je vhodná v prípadoch, keď sa ľudia dotýkali klávesníc a myší pravidelne a často.
Keď si človek siahol na tvrdý povrch iba raz, napríklad napil sa z pohára piva, nezanechal na ňom dostatok bakteriálnej DNA, ktorá by stačila na analýzu. Zmeny na povrchu však boli napriek tomu znateľné.

Keď sa zjavia techniky, ktoré umožnia lacnú analýzu DNA z jedinej bakteriálnej bunky, praktickú použiteľnosť tejto metódy to podstatne rozšíri.

Opatrný optimizmus

„Sme opatrne optimistickí, pokiaľ ide o široké uplatnenie tejto techniky,“ povedal Knight.

„Predtým, než sa niekto postaví pred súdny tribunál a bude ju obhajovať, potrebujeme na jej overenie oveľa viacej času a peňazí.“

Jeho tím teraz pracuje na vývoji počítačového algoritmu, ktorý by vedel zistiť, či sa predmetu dotýkal jeden človek, alebo viacerí.

Zdroj: webová stránka Lekárskeho inštitútu Howarda Hughesa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu