Mníchov 29. apríla (TASR) - Schopnosť počuť farby je zjavne častejšie sa vyskytujúcim úkazom než sa doposiaľ myslelo, píše mníchovský odborný časopis Aerztliche Praxis.
Tento jav, pri ktorom osoba vníma sluchom farby, sa ani zďaleka nevyskytuje len po užití drog, ako sa dosiaľ vedci domnievali. Hoci presný počet takto citlivých osôb nie je známy, odhaduje sa, že asi každý 2000. človek je schopný spájať určité zvuky alebo tóny s konkrétnymi farbami.
Väčšina týchto takzvaných synestézikov sú podľa Aerztliche Praxis ženy. Synestézia je excitácia jedného zmyslového orgánu po aktivizácii iného zmyslu, teda v prípade "počutia farieb" ide o aktivizáciu zrakového vnímania po predchádzajúcej stimulácii sluchu.
Počutie farieb nezávisí od inteligencie človeka, ani od stupňa jeho vzdelania či vlastností jeho osobnosti. Synestézici sú spravidla normálni, úplne zdraví ľudia a ich vnímanie nie je narušené.
Výskumný tím z univerzity v Lipsku teraz podrobne skúma tento jav a preveruje indície, či môže byť takáto schopnosť dedičná.