SME

Slepí majú nádej. Vidieť jazykom

Slobodník Lundberg oslepol pred tromi rokmi v Iraku. Dnes opäť vidí. Aj keď inak.

Lundberg stratil zrak po útoku v Iraku. Dnes čiastočne „vidí“ vďaka BrainPortu. Lízanku (dolu) napojenú na kameru má priloženú k jazyku.Lundberg stratil zrak po útoku v Iraku. Dnes čiastočne „vidí“ vďaka BrainPortu. Lízanku (dolu) napojenú na kameru má priloženú k jazyku. (Zdroj: REPROFOTO SME – BBC)



LONDÝN, BRATISLAVA. Slepci sa možno už onedlho nebudú musieť spoliehať na špeciálne vycvičené psy, ale na opäť na seba. Presnejšie, na svoj jazyk.

Britské ministerstvo obrany predstavilo v pondelok prístroj, ktorý umožňuje „vidieť“ jazykom. Pozostáva zo zvláštnych okuliarov, na ktorých je umiestnená minikamera. Z nej vedie kábel, ktorý obraz prenáša k jazyku v podobe elektrických impulzov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elektrická lízanka

Zariadenie BrainPort predstavili na britskom vojakovi, ktorý je úplne slepý od roku 2007. Slobodníka Craiga Lundberga o zrak pripravil raketový granát, ktorý jeho jednotku zasiahol v irackej Basre. Ľavé oko mu vyoperovali, na pravé vôbec nevidí. Na tlačovej konferencii, ministerstva obrany však mal dobrú náladu. „Je to len prototyp, ale jeho možný dosah na môj život je obrovský,“ povedal 24­ročný Lundberg novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

„Umožňuje mi priamo uchopiť predmety, môžem sa natiahnuť a zodvihnúť ich,“ vysvetlil mladý muž z Liverpoolu. „Predtým som musel tápať v priestore,“ dodal.

Lundberg tvrdí, že má predstavu o krivkách a tvaroch predmetov, k jazyku sa mu dostáva dvojrozmerný obraz. Kamera sníma okolie v čiernobielej škále. „Lízanka“, ktorú má Lundberg v ústach, vysiela k jeho jazyku elektrické impulzy. Povedal, že je to ako keby „lízal deväťvoltovú batériu“.

Zariadenie vyvinuli v Spojených štátoch, britské ministerstvo za vývoj a testovanie zaplatí 18­tisíc libier (asi 20­tisíc eur). Americká generálka Gale Pollocková, ktorá sa na výskume podieľa, povedala, že BrainPort informácie k jazyku vysiela pomocou štyristo bodov. Aby bol prenášaný obraz dokonalejší, chcú vyvinúť zariadenie až so štyritisíc bodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Jesť alebo vidieť

Zatiaľ však užívatelia BrainPortu nemôžu zároveň „vidieť“ a hovoriť či jesť. Vedci chcú preto prísť s verziou, ktorá bude menšia a ktorú bude možné natrvalo upevniť za zuby alebo na podnebie ústnej dutiny.

„Je vzrušujúce, že konečne môžeme povedať: Tu máte prístroj, ktorý vám môže pomôcť a obnoviť nádej pre komunitu nevidiacich. Je to skrátka úžasné,“ povedala generálka Pollocková.

Problémy so zrakom majú desiatky britských vojakov, ktorí bojovali v Iraku či Afganistane. Medzi rokmi 2004 a 2008 utrpelo podľa ministerstva obrany zranenie očí 62 vojakov v operácii Herrick v Afganistane a menej ako päť v operácii Telic v Iraku.

Ani po úspešných testoch im však BrainPort nemôže nahradiť zrak úplne, je určený hlavne na lepšiu orientáciu v priestore. Teda presne na to, na čo dnes slúžia slepecké psy a paličky.

SkryťVypnúť reklamu

Slobodník Lundberg si i tak plánuje svojho štvornohého spoločníka nechať. „Vôbec neprichádza do úvahy, aby som sa zbavil môjho psa Huga,“ povedal. „Milujem ho.“

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu