Washington 29. apríla (TASR) - V blízkosti Zeme existuje oveľa viac dvojíc asteroidov, ako si vedci doteraz mysleli. Svedčia o tom pozorovania jedného takéhoto malého binárneho systému americkými astronómami. Tí v časopise Science vyslovujú domnienku, že každý šiesty blízky asteroid môže mať menšieho sprievodcu.
NEAs, teda asteroidy, ktoré môžu potenciálne ohroziť našu planétu (z anglického Near-Earth Asteroids), sú koncentrované v oblasti medzi Marsom a Jupiterom. Občas sa stane, že gravitácia obrovského Jupitera niektorý z nich katapultuje na obežnú dráhu, ktorá sa križuje s dráhou Zeme alebo inej planéty.
V septembri 2000 začal Jean-Luc Margot z California Institute of Technology pozorovať 70-metrovým ďalekohľadom v kalifornskom Goldstone a teleskopom na observatóriu Arecibo v Chile asteroid 2000 DP107, ktorý objavili niekoľko mesiacov predtým. Časť odrazených radarových lúčov vykazovala frekvenčný posun, čo svedčilo o prítomnosti menšieho sprievodcu.
Podrobnejšie pozorovania túto domnienku potvrdili. Samotný asteroid 2000 DP107 je veľký asi 800 metrov, jeho satelit meria približne 300 metrov. Dvojica sa obehne raz za 42 hodín vo vzdialenosti 2,6 kilometra. Obidva objekty sa obiehajú synchrónne, to znamená, že k sebe sú obrátené vždy tou istou stranou - tak je to aj v prípade Zeme a Mesiaca.
Vedci vypočítali, že hustota väčšieho asteroidu je iba 1,7 gramu na kubický centimeter. Typické meteority majú dvojnásobne väčšiu hustotu, Zem viac ako trojnásobnú.
Margot a jeho kolegovia si myslia, že 2000 DP107 nie je kompaktný objekt, ale rôznorodý zlepenec, ktorý drží pokope jeho vlastná gravitácia. Táto súdržnosť je vystavovaná náročnej skúške, pretože asteroid sa otáča okolo svojej osi veľmi rýchlo, a to raz za 160 minút.
Táto skutočnosť napovedá o vzniku dvojičiek. Ak sa totiž takýto rýchlo rotujúci asteroid blíži k planéte, môže jej gravitácia rotáciu ešte viac urýchliť. Z nebeského telesa sa odtrhnú menšie kusy, z ktorých sa stanú sprievodcovia väčšieho objektu.
Astronómovia objavili medzičasom ďalšie štyri asteroidy so satelitmi, ktoré pravdepodobne vznikli uvedeným spôsobom. O ich existencii sa v súvislosti s dvojitými impaktnými krátermi na Zemi dlho špekulovalo. Z 28 známych pozemských impaktných štruktúr s priemerom nad 20 kilometrov patria najmenej tri do skupiny dvojkráterov, ktoré vznikli zrážkou Zeme s dvojicou asteroidov, podobných 2000 DP107 a jeho sprievodcovi. Ďalšou indíciou existencie binárnych systémov boli výkyvy jasnosti niektorých NEAs.
Internet: http://www.gps.caltech.edu/~margot/2000DP107 (štúdia s animáciami)