SME

Tuniak bojuje o prežitie. Za stolom

Morské ryby sú hlavnou témou medzinárodnej konferencie o ochrane ohrozených druhov. Krajiny môžu na konferencii OSN schváliť úplný zákaz medzinárodného obchodu s bežne predávanou rybou. Rokujú aj o polárnych medveďoch či slonoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Morské ryby sú hlavnou témou medzinárodnej konferencie o ochrane ohrozených druhov. Krajiny môžu schváliť úplný zákaz medzinárodného obchodu s bežne predávanou rybou. Rokujú aj o polárnych medveďoch či slonoch.

DAUHÁ, BRATISLAVA. Môže mať až tri metre a cenu stotisíc dolárov za kus. Veľká ryba populárna na prípravu japonského národného jedla suši najviac rozdeľuje delegátov na konferencii OSN o ochrane živočíchov a rastlín, ktorá sa začala cez víkend.

Nevedia sa dohodnúť, či majú medzinárodný obchod s ohrozeným tuniakom modroplutvým zakázať alebo nie.

Delegáti asi 150 krajín Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) sa stretávajú na konferencii v katarskom meste Dauhá.

DOHOVOR CITES

  • Obsahuje zoznam chránených druhov živočíchov a rastlín v oblasti medzinárodného obchodu, 3 kategórie ochrany.

  • Zoznam obnovujú každé 3 roky.

  • Príloha I - Najprísnejšie chránené, ohrozené vyhynutím, úplný zákaz medzinárodného obchodu. Asi 530 druhov živočíchov vrátane slonov či goríl.

  • Príloha II - Chránené pre nadmerný lov, nie sú priamo ohrozené vyhynutím. Je v nej väčšina z asi 30-­tisíc chránených druhov.

Počas 13 dní majú prerokovať 42 návrhov na sprísnenie alebo zvoľnenie ochrany zvierat a rastlín. Na programe budú slony, či polárne medvede, ale prvýkrát mnohé morské druhy - okrem tuniaka, i žraloky, či červené koraly, z ktorých sa vyrábajú šperky.

Ryby chcú skôr než medvede

Obľúbený tuniak by sa mohol stať prvou zakázanou rybou, ktorá sa vo veľkom predáva.

Morská ryba rozdeľuje hlavne Európu a Áziu. Európa spolu s USA presadzujú úplný zákaz medzinárodného obchodu s produktmi z tuniaka, ktorého zásoby sa od roku 1970 zmenšili podľa vedcov takmer o 80 percent.

Návrh nahneval Japonsko, ktoré dováža 80 percent celosvetovej produkcie na prípravu obľúbených jedál suši a sašimi. Oznámilo už, že prípadný zákaz bude ignorovať.

Hlavní producenti tuniaka Francúzsko, Španielsko či Taliansko sú však za. Navrhujú účinnosť zákazu odložiť o rok, aby mohli loviť ešte jednu sezónu.

FOTO - SITA/AP

Na konferencii CITES, ktorá sa koná raz za tri roky, je na každý návrh potrebný súhlas dvoch tretín krajín a podľa ochranárov sú šance tuniaka prejsť veľmi tesné.

Menšie šance má americký návrh zaradiť medzi najprísnejšie chránené druhy polárne medvede z dôvodu globálneho otepľovania. USA podporili krajiny, v ktorých polárne medvede poznajú mnohí len z obrázkov - Rwanda a Egypt. Naopak Kanada, ktorá loví asi 300 polárnych medveďov ročne, je proti.

FOTO - TASR

Moratórium pre slony

Africké krajiny Tanzánia a Zambia na konferencii žiadajú o výnimku zo zákazu predaja slonoviny. Hoci na slonovinu platí od roku 1989 obchodné embargo, OSN viackrát povolila predaj slonoviny, z ktorého sa výťažok mal použiť na ochranu slonov.

Viaceré africké krajiny vrátane Kene, Konga, či Mali chcú túto prax zastaviť a zaviesť dvadsaťročné moratórium na zmeny v ochrane slonov.

FOTO - SITA/AP

Bude sa hovoriť aj o tigroch, ktorých vo voľnej prírode v Číne zostávajú pre predaj koží či kostí na čiernom trhu len desiatky.

Najväčšia diskusia sa očakáva pri tuniakoch. Za Japonskom zatiaľ stojí len Austrália. V roku 1992 však Japonci podobný návrh zablokovali s Američanmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu