Erfurt 28. apríla (TASR) - Medzi počítačovými hrami s násilnou tematikou a krvavými činmi dospievajúcej mládeže existuje podľa nemeckého školského psychológa Berda Jöttena jasne dokázateľná súvislosť.
Ako Jötten vyhlásil pre britskú tlačovú agentúru Reuters, takéto hry páchateľov systematicky pripravujú na ich násilné činy. Podľa jeho slov takáto simulácia prostredníctvom počítačových hier vyvoláva náchylnosť k násiliu, k čomu sa pridáva aj intenzívny tréning strieľania.
Podobné simulácie strieľania sa používajú aj pri výcviku vojska, aby sa vojaci naučili konať vo vysoko stresových situáciách bez rozmýšľania a nestratiť pritom prehľad. Podľa Jöttena potom jedna krízová situácia stačí na to, aby vyvolala predtým aj počítačovými hrami vtlačený vzorec správania.
Osobný počítač zabavila nemecká polícia aj z domu 19-ročného bývalého študenta Gutenbergovho gymnázia Roberta Steinhäusera, ktorý v piatok v nemeckom Erfurte zastrelil 16 osôb a nakoniec spáchal samovraždu. Steinhäusera navyše vo februári vylúčili zo školy.
Podľa Jöttena sa páchateľ po tom, ako sa rozhodol k činu, nachádzal vo "vnútornom programe", rovnako ako keby bol pred svojim počítačom doma. V tej chvíli už páchateľ nedokáže rozlišovať medzi realitou a fikciou. Podľa očitých svedkov konal Steinhäuser rozhodne a pokojne a 13 profesorov gymnázia zastrelil v presnom poradí za sebou.
Podľa Jöttena prispievajú k násilným činom aj filmy a videá s násilnou tematikou. "Takúto úlohu zohrávajú aj udalosti z 11. septembra a konflikt na Blízkom východe," dodal psychológ, podľa ktorého sú tak ľudia prostredníctvom médií neustále konfrontovaní s obrazmi násilia.