SME

Kanadskí poslanci budú jesť tulene. Na truc únii

Brusel zakázal dovoz výrobkov z tuleňov pre údajne neľudský lov. Kanadskí poslanci si dnes na protest naservírujú v parlamente tulenie mäso.

Inuitský lovec sa dotýka mŕtveho tuleňa na ľadovci blízko grónskeho ostrova Ammasalik.Inuitský lovec sa dotýka mŕtveho tuleňa na ľadovci blízko grónskeho ostrova Ammasalik. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR/AP)



OTTAWA, BRATISLAVA. Kanaďania uprostred loveckej sezóny tuleňov podporia svojich lovcov ústami, no bez slov. V parlamentnej jedálni si v stredu dajú mäso z tuleňa.

Nechcú sa totiž zmieriť so zákazom dovozu tuleních výrobkov do Európskej únie. Počas sezóny od polovice novembra do polovice apríla ulovia podľa denníka Guardian v Kanade asi 270­tisíc tuleňov grónskych. Na exporte tuleních výrobkov podľa denníka ročne zarábajú v prepočte asi 7 miliónov eur. „Všetky politické strany takto budú môcť preukázať medzinárodnému spoločenstvu podporu parlamentu pre tých, ktorí žijú z lovu tuleňov,“ napísala vo vyhlásení kanadská poslankyňa Celine Hervieux-Payettová.

Krutosť alebo živobytie?

Európsky parlament v júli minulého roku za emotívnej kampane aktivistov za práva zvierat schválil takmer úplný zákaz obchodu s tuleními výrobkami v Európskej únii. Ako dôvod uvádzali aj krutý lov. Výnimku majú len tí, ktorí tulene lovia tradičným spôsobom, ako napríklad domorodí Inuiti, s cieľom obživy.

Tulene lovia aj v Grónsku, na Aljaške a v Rusku. Zabíjajú ich úderom po hlave palicou nazývanou hakapik alebo zastrelením. Podľa organizácií na ochranu práv zvierat je lov krutý, lebo vraj zabíjajú príliš mladé tulene, kontrola lovu je slabá a finančný zisk nie je významný.

Lovci aj kanadská vláda hovoria, že je lov ľudský aj udržateľný a pomáha získať živobytie izolovaným komunitám. Z tuleňa sa využívajú kože na kožuchy či tašky, mäso, aj tuk vo farmaceutickom priemysle.

Únia: je to manipulácia

Nie je to prvýkrát, čo sa Kanaďania s úniou pochytili pre zákaz. Len minulý mesiac servírovali podľa Guardian tulenie mäso od domorodcov na rokovaní G7 v meste Iqualuit blízko polárneho kruhu. Europoslankyňa Arlene McCarthyová, ktorá zákaz presadzovala, to označila za manipuláciu domorodcov. Ani tentoraz ju zrejme Kanada nepoteší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu