ŽENEVA.
Experti Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vyslali nízkoenergetické lúče protónov v oboch smeroch 27-kilometrového kruhového podzemného tunela na francúzsko-švajčiarskych hraniciach neďaleko Ženevy.
Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) odstavili 18. decembra, aby ho pripravili na prelomové pokusy s vysokoenergetickými protónovými lúčmi.
Kolízie častíc s bezprecedentne vysokými energiami by po úspešnom ukončení testovacej prevádzky mohli začať už koncom marca. Nové experimenty by mali roztrieštiť častice na ešte menšie fragmenty než doteraz.
Vedci dúfajú, že prostredníctvom gigantického urýchľovača získajú nové poznatky o počiatkoch a záhadách vesmíru. Zariadenie by malo pomôcť objasniť, čo sa dialo v prvých momentoch po tzv. Veľkom tresku a prispieť k poznaniu málo preskúmaných vesmírnych fenoménov, ako sú antihmota a tmavá hmota.
Urýchľovač LHC označujú odborníci za najväčší vedecký experiment v histórii ľudstva. Projekt zorganizovalo 20 európskych členov CERN-u a pritiahol tisíce vedcov z 80 krajín vrátane Slovenska.
Informovala agentúra AP.