BRATISLAVA. Svojou plochou by prikryl celé Luxembursko a rok by z neho mohla piť vodu tretina obyvateľov Zeme. Taký obrovský ľadovec sa začiatkom mesiaca odtrhol z Antarktídy.
Glaciológovia sa obávajú, že by mohol spôsobiť vymieranie morského i podmorského života. Zablokoval kľúčovú antarktickú oblasť, čím pravdepodobne zasiahol do kolobehu oceánskeho prúdenia.
Zrážka kolosov
Vedci v piatok oznámili, že na začiatku februára narazil obrovský ľadovec B-9B do kusa Antarktídy nazývanej Mertzov ľadovcový jazyk. Oblasť, ktorú pokrývali trhliny, sa následne odtrhla a vznikol skoro 80 kilometrov dlhý ľadovec.
Problémom však je, že sa pohol a svojou novou polohou zablokoval kľúčovú oblasť asi dvetisíc kilometrov na juh od Austrálie. Tá je dôležitá pre vznik veľmi studenej morskej vody, ktorá je súčasťou prirodzeného morského prúdenia a do morí dodáva kyslík. Jeho nedostatok môže zabiť rastliny i zvieratá. Oblasť s novým ľadovcom podľa expertov dodáva svetu až štvrtinu takejto vody.
„Ono to neuvidíte hneď,“ povedal pre BBC glaciológ Neal Young z Antarktického centra pre výskum klímy a ekosystémov. „Ale bude to mať vplyv na podmorské prúdy. A dôsledky aj pre tučniakov či iný divoký život v oblasti, kde sa tieto zvieratá kŕmia.“
Globálne otepľovanie?
Mertzov ľadovec patrí k najväčším, ktoré sa v posledných rokoch z Antarktídy odtrhli. V roku 2002 sa z Rossovho ľadovcového šelfu odtrhol skoro dvestokilometrový kus ľadu, pred tromi rokmi to bol ľadovec veľký asi ako ázijské mesto Singapur. Či to súvisí s globálnym otepľovaním, zatiaľ nie je jasné.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.