BRATISLAVA. Na dne mora pri južnom Anglicku koncom minulého roka objavili cenný nález - zlaté náhrdelníky, či bronzový meč spred tritisíc rokov. Nález Juhozápadnej morskej archeologickej skupiny (SWMAG) zverejnili začiatkom tohto mesiaca na konferencii v Plymouthe.
Okrem neho na dne mora pri meste Salcombe našli aj cínové a medené ingoty, z ktorých sa vyrábal bronz. Meď podľa archeológov pochádza zo strednej Európy alebo z územia dnešného Španielska. Cín je zrejme z Británie. „Jedna z mála vecí, ktoré sa dali v Británii v tom období ťažiť, bol cín,“ poznamenal Dave Parham z Bournemouthskej univerzity.
Hovorí pritom o období ešte pred postavením Ríma, o čase keď v Egypte vládli faraóni.
Dôkaz o obchode
Ide o prvý dôkaz o obchodovaní s cínom medzi vtedajšími obyvateľmi dnešnej Británie a zvyškom Európy. „Ukazuje to, ako boli komunity na pobreží južného Anglicka prepojené s veľmi vzdialenými časťami sveta,“ povedal podľa National Geographic Ben Roberts, kurátor Britského múzea pre oblasť prehistorickej Británie, ktorý nález označil za „fenomenálny“.
Na dne mora objavili aj bronzový meč. Vedci zatiaľ nevedia povedať, či ho vyrobili na ostrovoch alebo v Európe. Meče sa v Británii začali používať namiesto oštepov približne okolo roku 1200 pred Kristom. Najstaršie meče, ktoré sa v Británii našli, určite pochádzali z Nemecka alebo Francúzska, ale tieto možno vyrobili už na ostrovoch, povedal Roberts.
Múzeum nálezy vyplatí
Artefakty v súčasnosti skúmajú odborníci z Oxfordskej univerzity. Potom sa ich ujme Britské múzeum, ktoré ich dá ohodnotiť nezávislým odborníkom a vyplatí SWMAG, ktorá nález objavila.
Tieto peniaze sa použijú výhradne na ďalšie skúmanie. „Určite sa tam toho dá nájsť ešte oveľa viac,“ povedal podľa BBC Jim Tyson, jeden z členov skupiny potápačov.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.