WASHINGTON. Vedci tvrdia, že vzájomne prepojenému ekosystému planéty Pandora z filmu Avatar sa podobá systému sulfátových baktérií žijúcich na dne morí. Článok o pozemskej Pandore zverejnil americký magazín New Scientist.
Podľa zistení dánskych vedcov sú tieto baktérie prepojené mikrobiologickými nanovláknami, ktorými prechádzajú elektróny. Táto vzájomne komunikujúca rodina baktérií sa potom správa ako jeden superorganizmus. "Toto zistenie je takmer magické," uviedol pre magazín Lars Peter Nielsen, vedúci výskumného tímu Univerzity Aarhus.
"Je to proti všetkému, čo sme sa doteraz učili," dodal Nielsen. Podľa neho tieto baktérie žijú v elektrickej symbióze, hoci sú od seba vzdialené. Morské baktérie vytvárajú energiu rozkladom sírovodíka, počas čoho potom vďaka kyslíku prítomnému vo vode vznikajú a putujú elektróny.
Nielsenov tím experimentoval so vzorkami bakteriálnych usadenín z okolia Aarhusu. V laboratórnych podmienkach odstránil z vody kyslík a potom ho znova nahradil difúziou od hladiny smerom nadol. Merania však ukázali, že baktérie na dne začali rozkladový proces ešte predtým, než sa k nim tento kyslík dostal.
Nielsen sa preto domnieva, že medzi baktériami existuje sieť proteínových prepojení. Tie prenášajú elektróny od baktérií z hlbších usadenín k povrchu, kde sa oxidačná reakcia skompletizuje.
Vedci túto komunikáciu označili za elektrickú symbiózu. "Zatiaľ nemáme dôkaz, že by tam dochádzalo k výmene nejakých vážnejších informácií," skonštatoval pre magazín Nielsen. Domnieva sa však, že táto komunikácia je v zásade podobná tej, ktorú videli diváci na planéte Pandora vo filme Avatar.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.