SME

Európa chce zachrániť tuniaky. Pred suši

Na zoznam najviac ohrozených druhov k tigrom či africkým slonom môže pribudnúť veľká morská ryba. Tuniakovi, ktorý je prísadou japonských pochúťok, hrozí vyhynutie.

Japonskej rybacej pochúťke hrozí vyhynutie.Japonskej rybacej pochúťke hrozí vyhynutie. (Zdroj: TASR/AP)

Na zoznam najviac ohrozených druhov k tigrom či africkým slonom môže čoskoro pribudnúť veľká morská ryba. Tuniakovi, ktorý je tradičnou prísadou japonských pochúťok, hrozí vyhynutie.

BRUSEL, BRATISLAVA. Medzinárodný obchod s populárnou rybou, ktorá dosahuje váhu stoviek kilogramov, čoskoro môžu úplne zakázať. Jej populácia sa totiž podľa vedcov zmenšila za uplynulých 40 rokov takmer o 80 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska komisia včera navrhla zaradiť tuniaka modroplutvého medzi ohrozené druhy. Nazlostila Japonsko, kde je tuniak súčasťou vyberanej pochúťky suši a jedna ryba môže stáť vyše stotisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz chcú aj FrancúziJaponci spotrebujú asi 80 percent svetovej produkcie tohto tuniaka, ktorého v Európe lovia hlavne Francúzsko, Taliansko a Španielsko.

Európska komisárka pre rybolov Maria Damanakiová včera vydala návrh na jeho zaradenie na zoznam ohrozených druhov. Po zákaze obchodu s tuniakom volá väčšina európskych krajín, aj najväčší producenti ako Francúzsko a Taliansko. Proti sú Malta a Cyprus.

Európska komisia navrhuje odložiť platnosť zákazu o 18 mesiacov, čím by umožnila ešte jednu sezónu rybolovu. Únia vraj chce brániť hlavne veľkým flotilám a nie menším rybárom.

Pokus o svetovú dohoduJaponský vyjednávač pre New York Times označil zoznam ohrozených druhov za „príliš neflexibilný“ s tým, že regulácii sa má venovať Medzinárodná komisia na ochranu atlantických tuniakov. Tú však ochranári kritizujú za trvalú neschopnosť znížiť kvóty na lov.

SkryťVypnúť reklamu

Na medzinárodnej konferencii o ohrozených druhoch v meste Dauhá v marci potrebuje tuniak získať súhlas dvoch tretín zo 175 členských krajín. Spojené štáty sa ešte nevyjadrili a proti zákazu bude zrejme Kanada. Japonsko spolu s nimi podobný návrh zablokovalo v roku 1992.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


16
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu