.sk Miroslav Drobný.
Projekt sa usiluje upozorňovať deti, mládež, ale aj rodičov na nebezpečenstvá internetu, ako sú šikanovanie, závislosti, spamy, vírusy, obťažovanie a prenasledovanie na internete; hoaxy, falošné správy; grooming, teda zámerné vytváranie dôverného vzťahu dospelým človekom voči dieťaťu; zverejňovanie nepravdivých hanlivých obsahov a pod.
"Šikanovanie je jav, o ktorom predpokladáme, že sa odohráva zväčša v škole. Vďaka novým technológiám sa však so šikanovaním dnes stretávame aj vo virtuálnom prostredí cez mobilné telefóny a internet, četové miestnosti či email," spresnil Drobný.
Podľa neho je šikanovanie extrémne rozšírené najmä medzi mladými ľuďmi a v poslednej dobe sa v celej Európe realizujú rozsiahle štúdie, ktoré majú pomôcť mapovať tento fenomén a zabrániť jeho šíreniu. V čase rozmachu nových technológií však nemožno zabúdať ani na oblasť virtuálneho šikanovania.
Napriek rôznym formám odborníci chápu šikanovanie ako zákerné, opakované zneužívanie sily alebo postavenia na trápenie, zámerné prenasledovanie a robenie príkoria druhým. "Tento vzťah je daný rozdielnou mocou medzi osobou, ktorá šikanuje a osobou, ktorá je šikanovaná," spresnil.
Elektronické šikanovanie, tzv. cyberbullying charakterizoval Drobný ako zneužívanie mobilných telefónov a internetu na posielanie agresívnych a nenávistných správ a na zastrašovanie osôb. "V prípade internetového prostredia túto činnosť uľahčuje anonymita, ktorú tento priestor poskytuje. Anonymita kryje ľudí, ktorí majú za cieľ útočiť na ostatných užívateľov internetu," konkretizoval odborník, pričom dodal, že pri odosielaní textových správ a mailov zažíva elektronický násilník pocit zadosťučinenia. "Jeho odvaha je povzbudzovaná najmä reakciami z druhej strany," upozornil.
Pri elektronickom šikanovaní, na rozdiel od bežných foriem šikanovania v detských kolektívoch, ustupuje podľa Drobného do pozadia väčšia fyzická sila agresora, jeho popularita a obľúbenosť v kolektíve. Dôležitými sa stávajú práve schopnosti a zručnosti používať počítač, internet a mobil, ktoré mu umožňujú zostať v anonymite a vytvárať stále rafinovanejšie spôsoby útokov na obeť.
Ako príklady elektronického šikanovania Drobný uviedol vytvorenie webovej stránky, ktorá má šikanovaného ponížiť, vystrašiť alebo znevážiť; šírenie obrázkov, upravených fotiek z inkriminovaných situácií; zasielanie výstražných, obscénnych a nenávistných mailov, okamžitých správ, sms; obťažovanie, vyhrážanie alebo zasielanie obscénnych obrázkov cez mobilný telefón.
"Patrí sem aj vyhrážanie, obťažovanie alebo zastrašovanie v internetových četových miestnostiach, uverejnenie ponižujúcich a urážajúcich videí na internete, rovnako ako šírenie nepravdivých a skreslených informácií prostredníctvom mailu, mobilného telefónu a internetu. Medzi tieto prejavy sa zaraďuje aj zneužívanie identity užívateľa internetu, zneužívanie dôverných online rozhovorov a získaných informácií na poníženie a urážanie," dodal Drobný.
Dieťa, ktoré je elektronicky šikanované, podľa neho prestáva nečakane, bez vysvetlenia používať počítač; pri čítaní mailov, okamžitých správ alebo správ na mobile je nervózne; nechce chodiť do školy alebo medzi ľudí všeobecne; po odchode od počítača sa javí ako frustrované, depresívne alebo nahnevané; vyhýba sa rozhovorom o tom, čo na počítači robí a voči rodine alebo priateľom sa stáva uzavreté.
"K prejavom správania dieťaťa, ktoré, naopak, elektronicky šikanuje, teda agresora, patrí rýchle vypínanie obrazovky alebo rýchle zatváranie programov v počítači, keď k nim priblíži ďalšia osoba; trávenie dlhých hodín pri počítači; rozčúlenie, ak nemôže počítač nečakane použiť; prehnaný smiech pri jeho používaní, vyhýbanie sa rozhovorom o jeho práci na počítači a používanie niekoľkých online účtov alebo adries, ktoré nie sú jeho," vysvetlil Drobný.
Základnou zásadou ako sa vyhnúť agresorovi je nereagovať na jeho útoky a aj s drobnými zážitkami sa zveriť rodičom. "Už od najútlejšieho veku dieťaťa by malo ísť pri počítači o spoluprácu rodičov s deťmi, aby dieťa rodičovi pri problémoch dôverovalo, a aby zasa rodič mohol dieťaťu vysvetliť nielen pozitíva, ale aj nebezpečenstvá internetu," uzavrel Drobný.