SME

Vedci prečítali DNA piatich Juhoafričanov

Poznanie genetických základov piatich príslušníkov juhoafrických domorodých etník prispeje k vývoju špecificky vyladených vyladených liekov pre vážne choroby.

UNIVERSITY PARK. Poznanie genetických základov piatich príslušníkov juhoafrických domorodých etník prispeje k vývoju špecificky vyladených liekov pre vážne choroby a osvetlí šírenie produkcie potravín v tejto časti sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V časopise Nature to ako hlavný materiál čísla avizovaný aj graficky na obálke oznámil 48-členný tím Stephana Schustera z Pensylvánskej štátnej univerzity v University Park a Vanessy Hayesovej z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney. Tím tvorili vedci z ich krajín, Namíbie a JAR.

SkryťVypnúť reklamu

Starší muži

Odborníci dekódovali genómy štyroch mužov khoisánského pôvodu z Namíbie a jedného muža bantuského pôvodu z JAR. Všetci sú už v pokročilom veku, majú okolo osemdesiatky. Khoisánci sú aktuálne najstaršími členmi svojich skupín, Bantu je celosvetovo známy obhajca ľudských práv a nositeľ Nobelovej ceny mieru, anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu z Kapského Mesta, s koreňmi v dvoch najväčších juhoafrických bantuských skupinách, Soho-Tswana a Nguni.

Khoisánci alebo Sanovia, pejoratívne nazývaní Krováci či Bušmeni, sú lovci-zberači, obývajúci prevažne púšť Kalahari. Zo skúmanej štvorice boli traja zo severu tejto púšte, jeden z juhu. Bantuovia sú komplex etnických skupín, obývajúcich subsaharskú Afriku od Kamerunu cez stred a východ kontinentu až po jeho južný cíp. Sú to prevažne roľníci a pastieri, konkrétne v JAR už značne privyknutí na moderný spôsob života.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločné znaky aj odlišnosti

Genómy jedného Khoisánca z juhu Kalahari a Bantua sú úplné, pri ostatných troch Khoisáncoch vedci sekvenovali iba časti genómov, ktoré kódujú bielkoviny. Urobili to tromi novými technológiami sekvenovania, ktorých kombinácia je efektívnejšia a presnejšia ako samostatné použitie ktorejkoľvek z nich.

V tíme pritom boli aj zástupcovia firiem, ktoré tieto technológie vyvinuli. Cieľom projektu bolo aj tieto technológie porovnať.

Vedci v sekvenovaných genómoch našli 1,3 milióna dosiaľ nepozorovaných genetických variánt. Skúmaní Juhoafričania, najmä Khoisánci, sa nimi výrazne líšia od Európanov, Ázijcov a Západoafričanov.

Navyše hociktorí dvaja z Khoisáncov sa medzi sebou geneticky líšia viac ako bežný Európan od bežného Ázijca. To podporuje anatomický a lingvistický názor, že Khoisánci sú najstaršou žijúcou líniou anatomicky moderných ľudí druhu Homo sapiens, najstaršie etnikum ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

Prví moderní ľudia?

Analýza genómov Khoisáncov odhalila znaky, ktoré celkom zreteľne súvisia s ich životom lovcov-zberačov v prostredí Kalahari.

Nemajú gén pre strávenie mliečnej stravy. Naopak majú génovú variantu pre svetlejšiu pokožku. Nemajú gén prepožičiavajúci odolnosť voči malárii, ktorá sprevádza poľnohospodársky spôsob života. Všetci Khoisánci mali dve kópie génu pre vyššiu hustotu kostných minerálov a pevnosť kostí. Traja mali dve kópie génu, ktorý súvisi s rýchlejším šprintovaním a vyšším silovým výkonom. A jeden mal gén, ktorý umožňuje lepšie si uchovávať soľ a vodu čo sa iste zíde v púšti.

Genómy Juhoafričanov vypĺňajú doterajšiu etnickú medzeru v základných údajoch pre farmakogenomické výskumy pátranie, ako prispôsobiť lieky genetickej premenlivosti, keďže sa ukázalo, že účinnosť prípravkov a spôsobov liečby závisí na etniku pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

To je osobitné dôležité v subsaharskej Afrike, mimoriadne postihnutej práve maláriou, a k tomu AIDS. A tiež pre antropologicko-historické výskumy.

Zdroje: Nature z 18. 2. 2010, Komuniké Pennsylvania State University, University of New South Wales a Baylor College of Medicine, všetky zo 17. 2. 2010.

Gény a genetika

Súvisiace témy: DNA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 285
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 398
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 046
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 773
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 811
SkryťZatvoriť reklamu