Holandský diplomat Yvo de Boer oznámil, že k 1. júlu odstúpi zo svojho postu šéfa sekretariátu OSN pre zmeny klímy.
AMSTERDAM, BRATISLAVA. Šéf sekretariátu OSN pre zmeny klímy (UNFCCC) oznámil, že odstúpi zo svojej funkcie.
Holanďan Yvo de Boer, ktorý prakticky riadili nedávny medzinárodný klimatický summit v Kodani, tak má urobiť k 1. júlu. Špekuluje sa, že príčinou môže byť prepracovanosť i pomalé pokroky, ktoré robí medzinárodná diplomacia v boji proti klimatickým zmenám.
Dôkazom toho mal byť práve klimasummit v Kodani, ktorý prakticky skončil neúspechom. Štáty sa totiž nedokázali dohodnúť na konkrétnych krokoch proti globálnemu otepľovaniu, ani prijať záväzný dokument, ktorý by nahradil zmluvu z japonského Kjóta a ktorej platnosť vyprší v roku 2012.
Pred Mexikom
Po štvorročnej práci sa pre rezignáciu rozhodol päťdesiatpäťročný de Boer len päť mesiacov pred ďalším medzinárodným klimatickým summitom v Mexiku. V stredoamerickej krajine sa štáty znovu pokúsia dohodnúť na novej zmluve.
Boer však odmieta tvrdenia, že za jeho rezignáciou je frustrácia z minulých i budúcich výsledkov. Pre agentúru AP však potvrdil, že „Kodaň nebola tým, v čo som dúfal". Priznal tiež, že stretnutie Mexiku rovnako nemusí priniesť reálne výsledky.
Zmluva z Bali
Yvo de Boer tvrdí, že jeho najväčším úspechom bolo stretnutie rozvojových krajín v roku 2007 na Bali, kde sa štáty zaviazali bojovať proti globálnemu otepľovaniu - bohaté štáty im však v tomto úsilí musia finančne a technologicky pomôcť.
Búrlivá debata viedla vtedy dokonca k Holanďanovmu odchodu z pódia a miestnosť opúšťal v slzách. Pritom práve rozpory a rôzne požiadavky medzi bohatými a chudobnými krajinami viedli k zablokovaniu kodanských rozhovorov.
Boer však v minulosti čelil aj obvineniam zo zaujatosti. Údajne OSN zbavil pri vyjednávaniach neutrality. „Mali vtedy pravdu. Robil som to, pretože som cítil, že celý proces potrebuje postrčiť vpred," potvrdil pre AP.
De Boer tiež povedal, že ďalšiu kariéru si predstavuje v súkromnom sektore alebo na akademickej pôde.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.
Autor: Tomáš Prokopčák