LONDÝN. Americkí vedci dokázali, že, šťastným ľuďom hrozí menšie riziko vzniku srdcových chorôb, než smutnejšie naladeným jedincom.
Štúdia, ktorú zverejnil časopis European Heart Journal, obsahuje prvé dôkazy o vzťahu pozitívnych emócií a kardiologických ochorení. Po vykonaní klinických testov by tieto zistenia mohli byť užitočné aj pri praktickej liečbe a prevencii.
"Mohlo by to mať kľúčový význam pri špecifických odporúčaniach lekárom a pacientom, čo môžu robiť pre zlepšenie zdravotného stavu," uviedla Karina Davidsonová z Columbia University Medical Center.
Vedci v priebehu desiatich rokov študovali 1739 mužov a žien z Kanady. Skúmané osoby rozdelili do piatich kategórií podľa toho, ako často sa u nich prejavovali pozitívne pocity šťastia, radosti, nadšenia a spokojnosti.
Výskum ukázal, že s každou úrovňou klesalo riziko vzniku srdcových chorôb o 22 percent. Najhoršie na tom boli ľudia, ktorí dlhodobo trpeli depresiou, úzkosťou, strachom alebo zlosťou.
To naznačuje, že posilňovanie pozitívnych emócií by mohlo pomôcť pri prevencií kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti mužov a žien v Európe, USA a vo väčšine industrializovaných krajín.
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa spolu s diabetom v roku 2005 podieľali na 32 percentách všetkých úmrtí.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.