SME

Týždeň vo vede

(18. 4.–24. 4. 2002)


FOTO - AP



(18. 4.–24. 4. 2002)

* Americkým výskumníkom z firiem Lucent Technologies a Agere Systems, vedeným P. M. Voylesom, sa podarilo priamo zobraziť atómy antimónu, pridané ako „doping“ do kryštalickej mriežky kremíka, aby sa tým zlepšili elektronické vlastnosti polovodičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Japonskí a austrálski vedci na čele s R. Enomotom odhalili pôvod vysoko energetických protónov v kozmických lúčoch. Urýchľované sú, tak ako elektróny, vo zvyškoch po výbuchoch hviezd-supernov. Doložili to pozorovaním zvyšku supernovy RX J1713.7-3946.

SkryťVypnúť reklamu

* Čínski a americkí paleontológovia na čele s Qiangom Jiom objavili v severovýchodnej Číne fosílie najstaršieho známeho placentálneho cicavca (ako sme my). Tento asi desaťcentimetrový tvor spred 125 miliónov rokov zrejme žil zväčša na stromoch. Nazvali ho Eomaia scansoria.

* Americkí a japonskí vedci na čele s doktorandom Jaimom Blairom z Pennsylvania State University zistili rozborom kompletne sekvencovaných genómov, že geneticky sme my, ľudia, bližší ovocným muškám Drosophila melanogaster ako červom Caenorhabditis elegans.

* Biológovia Peter a Rosemary Grantovci z Princeton University zistili počas 30-ročného výskumu dvoch druhov galapágskych piniek (inšpirovali Charlesa Darwina k teórii evolúcie) zmeny veľkosti tela a znakov zobáka týchto vtákov, ktoré sa nedali na začiatku predvídať.

SkryťVypnúť reklamu

* Americkí medicínski bádatelia z University of Texas v Houstone na čele s Martinom Youngom zistili, že diabetes poškodzuje srdce narušením biorytmov tohto orgánu.

* Séria výskumov v USA a Japonsku potvrdila prospešnosť vitamínu D z prírodných produktov zeleného čaju, japonských sliviek umeboši a prakticky všetkých drobných bobuľovín, ako sú ríbezle a čučoriedky, pri prevencii srdcových ochorení a rakoviny.

* Podľa kardiológa Maurizia Ferratiniho z Fondazione Don Carlo Gnocchi v Miláne čelia prvorodení takmer dvojnásobnému riziku koronárneho ochorenia srdca.

* Fyziológovia z Čínskej akadémie vied v Šanghaji na čele so Čao-Nian Čouom zistili, že Tibeťania z náhorných plošín si zachovávajú odolnosť proti hypoxii (nedostatočný prísun kyslíka do buniek) aj po presťahovaní do nížin.

SkryťVypnúť reklamu

* Bádatelia z New York University Medical Center a New York Presbyterian Medical Center na čele s Joshuom Muscatom vylúčili súvislosť rizika výskytu sluchových nádorov s tým, ako často a dlho ľudia používajú mobilné telefóny. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu