
Kométa C/2002 G3 (SOHO), ktorú na snímkach Slnka z družice SOHO, uverejňovaných na internete, objavil čínsky amatér XingMing Zhou 12. apríla. Bola to už trinásta kométa, ktorú Číňan objavil prostrednítvom internetu. Táto je o to zaujímavejšia, že nepatrí do žiadnej zo známych kometárnych rodín. Na snímke je kométa naľavo od terčíka, ktorý tieni samotné Slnko.
FOTO – ESA
Hádam každý z amatérskych pozorovateľov oblohy túži aspoň raz v živote niečo objaviť – novú hviezdu, supernovu, kométu. Čínsky amatér XingMing Čou strávil pri svojom 15-centimetrovom ďalekohľade za posledných 17 rokov vyše 1600 hodín. Pokúšal sa objaviť novú kométu, no nedarilo sa mu. Tak si povedal, že skúsi šťastie na internete. Od septembra 2000 má na svojom konte už trinásť objavov. Poslednú kométu objavil pred dvoma týždňami.
Mohlo by sa zdať, že hľadať kométy v bludisku celosvetovej informačnej siete je trochu absurdné. Existuje však adresa, na ktorej môže byť takéto úsilie často korunované úspechom: sohowww.nascom.nasa.gov. Tu sú v reálnom čase uverejňované snímky Slnka a jeho blízkeho okolia, ktoré už šesť rokov získava družica SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Za tento pomerne krátky čas sa profesionálom i amatérom podarilo na obrázkoch z družice objaviť neuveriteľných 422 komét (k 12. aprílu).
Väčšina z objavených komét sú malé telesá, také malé, že zažiaria až v tesnej blízkosti našej hviezdy. Zväčša sa pohybujú po dráhach, ktoré prebiehajú tesne popri Slnku. Tak sa aj stane, že prevažná časť týchto malých komét, ktoré prilietajú z veľkej vzdialenosti, zažiari aj naposledy – jednoducho sa vyparia.
Štúdium komét, aké objavujú amatéri na snímkach SOHO, ukázalo, že existuje niekoľko rodín takýchto telies. Pohybujú sa po prakticky rovnakých dráhach a pochádzajú zrejme z rovnakej zásobárne – veľkého oblaku ďaleko za hranicami našej planetárnej sústavy. Pred érou družíc poznali astronómovia iba niekoľko zástupcov týchto rodín. Boli to zväčša veľké telesá, ktoré žiarili tak jasne, že ich bolo možné pozorovať aj pri Slnku.
Družica SOHO, ktorá inak sleduje najmä prejavy aktivity našej hviezdy na rozličných vlnových dĺžkach, poskytla teda nové možnosti aj hľadačom komét. Ak si chcete nájsť vlastnú kométu, kliknite si na stránky SOHO. Stačí si posťahovať niekoľko záberov po sebe a sledovať, či sa na nich v blízkosti Slnka nevyskytuje aj niečo nové. Ak objavíte podozrivý objekt, mohla by to byť vaša nová kométa.
ROMAN PIFFL