Bratislava 17. februára (TASR) -
Podľa Slávky Šikurovej z BSA (Business Software Alliance) svoje obete lákajú na podozrivo lacný softvér. Možno predpokladať, že tento rok bude takýchto lákavých ponúk pribúdať. Podvodníci dnes už ponúkajú rôzne možnosti platieb, vrátane zákazníckej podpory.
Kradnutý nelicencovaný softvér predávajú prostredníctvom falošných internetových obchodov alebo aukčných portálov typu eBay. Paradoxne sa internetová mafia zameriava najviac na krajiny s nízkym podielom pirátskeho softvéru, teda tam, kde sa nelegálne používa približne 20 až 50 % softvéru.
Pre podvodníkov je perspektívne aj Slovensko, kde sa podľa analýzy BSA nelegálne používa 43 % softvéru. Počet otázok na legálnosť softvéru prostredníctvom web stránky bsa sa v priebehu roka zvýšil o 25 %. Najčastejšie sa otázky týkajú internetového pirátstva.
Množstvo nelegálneho softvéru šíreného internetom je enormné. Protipirátska organizácia BSA v 1. polovici minulého roka v sieťach identifikovala nelegálny softvér v hodnote takmer pol miliardy eur (celosvetovo). Táto čiastka je pritom len kvapkou v mori oproti skutočne predanej hodnote. Gangy sa angažujú aj v ďalšej trestnej činnosti, napríklad v zneužívaní identifikačných údajov platobných kariet, krádežiach identity či šírení pornografie.