SME

Globálne otepľovanie: klamstvá na oboch stranách?

V správe IPCC z roku 2007 je ďalšia chyba. Nesprávne však citoval aj dôležitý klimaskeptik.

V debate o príčinách globálneho otepľovania sa nesprávne cituje. Na oboch stranách.V debate o príčinách globálneho otepľovania sa nesprávne cituje. Na oboch stranách. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ)



BRATISLAVA. Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC) má ďalší problém. Okrem nedávneho neoverovania dát v prípade topiacich sa ľadovcov v Himalájách a citovania pochybných zdrojov vo vyše tritisícstranovej správe z roku 2007 nesprávne uviedol ďalší údaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o rozlohu oblastí, ktorá sa v Holandsku nachádza pod hladinou mora. Proti tejto hodnote však krajina protestovala.

Zmiešané údaje

V nedeľu IPCC priznal, že sa skutočne pomýlil. 55 percent Holandska nie je, ako stojí v správe, pod hladinou mora. V skutočnosti sa jedná o rozlohu štátu, ktorú ohrozujú prípadné záplavy. Ukázalo sa však, že panel pri hodnote zmiešal údaj o rozlohe krajiny pod hladinou mora (v skutočnosti iba 26 percent) s rozlohou oblastí, ktoré síce nie sú položené tak nízko, no v dôsledku klimatických zmien im môžu hroziť prípadné záplavy. Jedná sa najmä okolie tokov riek.

SkryťVypnúť reklamu

IPCC však napriek tomu tvrdí, že závery správy z roku 2007 sa v ničom nemenia. „Štatistiky o výške hladiny boli použité iba ako doplňujúce údaje a upravené informácie zostávajú konzistentné s celkovými závermi," napísal panel vo svojom oficiálnom stanovisku.

Faktom však je, že podobné nepresnosti a chyby nahrávajú kritikom IPCC a klimatológov, ktorí tvrdia, že globálne otepľovanie je mýtus, prípadne že ľudský podiel na ňom nie je dôležitý.

Aj preto stále väčšie množstvo odborníkov volá po reforme fungovania medzivládneho panela a požadujú odstúpenia jeho predsedu, Rádžendru Pačaurího.

Nepresnosť klimaskeptika

S nepresným a nepodloženým citovaním však majú problémy aj klimaskeptici.

Benny Peiser, riaditeľ britskej Global Warming Policy Foundation, ktorej cieľom je zabrániť údajnej „nebezpečnej politike vyplývajúcej z predsudku, že za globálnym otepľovaním je človek“, sa musel ospravedlniť britskému atmosférickému fyzikov sirovi Johnovi Houghtonovi.

SkryťVypnúť reklamu

Známy odporca globálneho otepľovania prisúdil vedcovi výrok, že „ak nespomenieme katastrofu, nik nás nebude počúvať".

Tento medzi klimaskeptikmi rozšírený citát však Houghton nikdy nepovedal.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu