SME

Dostali ste nezmyselnú faktúru za mobil či web? Najprv ju zaplaťte

Ak faktúra presiahne trojnásobok priemernej spotreby za pol roka, môžete požiadať o odklad splatnosti.

Na kontrolu spotreby existuje viacero počítačových programov. Tie vás automaticky upozornia, ak máte vysokú spotrebu.Na kontrolu spotreby existuje viacero počítačových programov. Tie vás automaticky upozornia, ak máte vysokú spotrebu. (Zdroj: Ilustračné – www.sxc.hu)

Vysoké účty za telefón alebo internet sa odporúča zaplatiť, inak hrozí odpojenie. Ak reklamáciu neuzná operátor, môže spor riešiť štátny úrad alebo súd.

BRATISLAVA. Dostali ste vysokú faktúru od mobilného operátora alebo za používanie internetu? Nie ste spokojní s kvalitou služieb? Vrátenia peňazí či nápravy sa môžete domôcť reklamáciou.

Treba ju však podať čo najskôr od zistenia nezrovnalostí. Firma, ktorá službu poskytuje, musí reklamáciu akceptovať minimálne do 30 dní odo dňa vystavenia faktúry alebo zistenia skutočnosti, ktorú klient reklamuje.
Ak operátor nerozhodne o reklamácii do 60 dní od jej prijatia, považuje sa za uznanú. V takom prípade sú vaše námietky automaticky uznané.

Zaplatiť treba aj zlú faktúru

Ak reklamujete zlé vyúčtovanie, musíte myslieť na to, že podaním reklamácie nezaniká vaša povinnosť za služby operátorovi platiť. „Najhoršie, čo môže klient urobiť pri nesprávnom vyúčtovaní, je nezaplatiť,“ hovorí Roman Vavro z Telekomunikačného úradu.

Všetky spory s operátorom sa totiž riešia až po zaplatení záväzkov. Ak celková suma vo vyúčtovaní presiahne trojnásobok vašej priemernej výšky platby za služby, ktoré ste využívali v predchádzajúcich šiestich mesiacoch, môžete požiadať o odloženie splatnosti alebo splátkový kalendár.

V takomto prípade musí operátor žiadosti vyhovieť. Podať žiadosť o odklad splatnosti či splátkový kalendár treba samostatne, najlepšie však spolu s reklamáciou vyúčtovania.

„Ak je faktúra neúmerne vysoká oproti predchádzajúcim obdobiam a jej úhrada by zaťažila rozpočet klienta, po žiadosti a dohode je možné odložiť dobu splatnosti do vyriešenia reklamácie,“ povedal Roman Greguš zo spoločnosti Slovanet. V iných prípadoch treba faktúru zaplatiť. Inak môže operátor prerušiť poskytovanie služieb.

Pátrajú v svojich systémoch

Operátori si pri riešení reklamácie overujú správnosť vyúčtovania služieb vo svojich interných systémoch. „V prípade nejasností kontaktujeme zákazníka. Možná je aj kontrola zariadenia v autorizovanom servise,“ vraví Andrej Gargulák, hovorca T-Mobile Slovensko.

Podľa hovorcu spoločnosti Orange Richarda Fidesa si môžu za vysoké účty zákazníci často sami: tým, že si neblokujú tlačidlá mobilných telefónov, zapájajú sa do rôznych SMS súťaží, objednávajú si rôzny mobilný obsah od tretích dodávateľov a volajú na audiotexové čísla bez toho, aby si overili cenu za SMS či minútu hovoru. Aj Orange overuje faktúrované služby pomocou detailných záznamov v systémoch firmy, ktoré sa používajú napríklad na fakturáciu.

Polovicu sporov vyriešia

Ak s výsledkom reklamácie nesúhlasíte, máte dve možnosti. Riešiť spor s operátorom súdnou cestou alebo obrátiť sa na Telekomunikačný úrad, ktorý ho bude riešiť mimosúdne.

Kým pri súdnom spore musíte počítať s ďalšími nákladmi, pri mimosúdnom riešení sú minimálne. Úrad však môže riešiť len spory, ktoré sa týkajú kvality služieb alebo správnosti vyúčtovania, kde už skončilo reklamačné konanie a zákazník nie je s jeho záverom spokojný.

Cieľom mimosúdneho riešenia sporu je jeho urovnanie a dosiahnutie zhody medzi operátorom a užívateľom. „Úrad počas riešenia sporu nenahrádza činnosť súdu. Nemá prikazovacie kompetencie voči účastníkom sporu,“ vysvetľuje Vavro.

Ak jedna zo strán nesúhlasí s navrhovaným riešením, spor sa ukončí ako neriešiteľný. Odvolať sa nedá, zákazník sa môže obrátiť na súd. Zhodou spravidla úrad ukončí 45 percent sporov ročne.

Odstúpiť sa dá bez sankcie

Ak sa problém, ktorý ste reklamovali, opakuje, môžete uvažovať o odstúpení od zmluvy bez sankcie. „Musí však ísť o podstatné chyby v poskytovaní služby,“ povedal Vavro. Pre odstúpenie od zmluvy bez poplatkov je potrebné chyby dokázať.

V praxi odstúpenie nemusí byť jednoduché. Ak operátor protestuje a zákazník neuspeje, musí sa obrátiť na súd. Telekomunikačný úrad nemôže riešiť spory, ktoré sa týkajú zmluvného vzťahu.

Čo robiť pri zlých faktúrach a výpadkoch?

1. Už dva roky platím mesačne za telefón 50 eur. Minulý mesiac mi však prišla faktúra na 300 eur. Musím ju zaplatiť, aj keď som toľko nepretelefonoval?

Ak nesúhlasíte s vyúčtovaním, treba podať reklamáciu. Tá však nemá odkladný účinok na zaplatenie faktúry. Ak vám takto stúpol účet, môžete požiadať operátora o odklad splatnosti faktúry alebo o splátkový kalendár.

2. Na zákazníckej linke som si aktivoval na vyskúšanie službu, ktorá mala byť tri mesiace zadarmo. Po štvrťroku som si povedal, že ju nechcem. V ďalšej faktúre mi bola naúčtovaná. Čo mám robiť?

Pýtať sa na ďalší postup treba na zákazníckej linke. Ak sa vám nepozdáva, treba službu reklamovať. V takomto prípade zväčša ide o skúšobné akcie operátorov, ktoré sú bezplatné len počas určitého obmedzeného časové obdobia a potom si ich musí zákazník deaktivovať. Ak to neurobí, spravidla sa služba premení na platenú.

3. Sieť operátora mala počas roka viackrát výpadok, pred týždňom vypadla opäť. Môžem vypovedať zmluvu bez sankcie? Ak nie, v akých prípadoch tak môžem urobiť?

Pri každom výpadku treba podať reklamáciu, aby bola vaša nespokojnosť s kvalitou poskytovanej služby zaedvidovaná. Keď sa ten istý problém opakuje viackrát, môžete na základe zákona o elektronickej komunikácii odstúpiť od zmluvy bez sankcie. Ak operátor proti takémuto odstúpeniu protestuje, mali by ste na ňom trvať. V prípade neúspechu sa musíte obrátiť na súd. Bez dôvodu je možné od zmluvy odstúpiť len v prípade, ak je uzavretá bez viazanosti, mimo kampane operátora.

Pripojenie môže trvať niekoľko dní

Pred odpojením by ste mali dostať od operátora písomnú výzvu. Na obnovu spojenia si však počkáte.

BRATISLAVA. Každý poskytovateľ služieb má v zmluvných podmienkach uvedené, po akej lehote znemožní svojim neplatičom prístup k službám. Vo všetkých prípadoch však platí, že musí vopred na oneskorenie platby upozorniť.

Prvé avízo firmy doručujú zväčša vo forme e-mailu alebo SMS správy. Opakovaná výzvu už zasielajú poštou. Aj preto treba pri podpisovaní zmluvy vždy používať správne kontakty.

Ak uhradíte platbu až po tom, čo stratíte prístup k službe, na jej obnovenie môžete čakať až niekoľko dní. Ekonomické agendy operátorov totiž nie sú prepojené s technickými systémami tak, aby okamžite reagovali na pohyb peňazí.

Bankové pohyby sa spracovávajú v dávkach, používateľské účty sa opätovne aktivujú až po ich spracovaní. Jediným spôsobom, ako dosiahnuť čo najrýchlejšie sprevádzkovanie vypnutej služby, je uhradiť platbu z rovnakej banky, v akej má účet prevádzkovateľ, alebo sa pokúsiť problém vyriešiť v zákazníckom centre. Aj tak však môže obnova spojenia trvať až dva dni.

Existuje však spôsob, ako oneskoreným platbám predísť. Ak v banke povolíte avízo voči prevádzkovateľovi s tým, že určíte mesačný strop úhrad, platby budú uskutočňované do tohto limitu automaticky. Ak suma faktúry limit presiahne, banka vás bude kontaktovať, aby ste úhradu uskutočnili ručne.

Milan Gigel
Chybu hľadajte u seba

Ak sa nepodarí výpadok telekomunikačných služieb odstrániť vypnutím a zapnutím, zavolajte na infolinku operátora.

BRATISLAVA. Pri vypadnutí telekomunikačných služieb treba začať hľadať príčinu priamo na mieste. Skontrolujte teda správnosť zapojenia káblov a napájanie. Pokúste sa všetky zariadenia vypnúť a zapnúť, aby sa nadviazalo spojenie.

Ak neuspejete, pokúste sa analyzovať chybové hlásenie. Keď informuje o tom, že vám prevádzkovateľ zamietol prístup alebo vám chýba oprávnenie, znamená to, že váš účet bol z istého dôvodu deaktivovaný, použili ste nesprávnu kombináciu mena a hesla alebo je chyba na strane operátora. Ak sa spojenie nepodarilo nadviazať vôbec, kontaktujte infolinku operátora, aby ste zistili, či ide o lokálny výpadok, alebo poruchu.

V prípade počítačov vždy možno počítať s chybou navyše. Problém môže mať aj operačný systém a to buď kvôli nesprávnym nastaveniam, zlému stavu či vírusom. Ak kontrolujete spojenie samotné, využívajte diagnostické nástroje zabudované v smerovači či set-top boxe. Práve tam zistíte, čo je vo veci.
Milan Gigel
Zaujímajte sa, kto bude váš spor riešiť

Niektorí operátori reagujú na problémy aj cez web, Orange cez svojho ombudsmana.

BRATISLAVA. Problémy s operátormi sa nevyhnú zákazníkom žiadnej spoločnosti. Svedčia o tom aj podnety z portálu staznosti.sme.sk.

Slovak Telekom počas dvoch rokov riešil 57 podnetov podaných cez portál, reagoval na ne a pokúšal sa ich vysvetliť. Podobný prístup ku klientom má aj T-Mobile či Telefónica O2 Slovakia. Na riešení problémov spolupracujú aj alternatívni operátori.

Orange má na riešenie sporov cez internet iný názor. V odpovediach používa šablónu, v ktorej odporúča nespokojným zákazníkom obrátiť sa na Úrad telekomunikačného ombudsmana. Prezentuje ho ako nestranného človeka, vyčleneného na riešenie problémov. Nejde však o štátom uznávanú autoritu či úrad, ale o súkromnú iniciatívu spoločnosti Orange.

Jediným kompetentným orgánom na riešenie problémov spotrebiteľov s operátormi je momentálne Telekomunikačný úrad, ktorý kontroluje činnosť viac než 1050 spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.
Juraj Grečnár
Operátor presné adresy nepozná

BRATISLAVA. Ak sa vám nezdá, že ste cez internet preniesli dáta v takom objeme, ako vám operátor naúčtoval, mali by ste vedieť, že pri ich reklamácii vám nepovie, na akej stránke ste sa pripájali a ani to, čo konkrétne ste robili.

„Evidujeme iba čas pripojenia k internetu a objem prenesených dát,“ povedal Ján Ďurech zo spoločnosti T-Com. Podobnú evidenciu vedú aj v spoločnosti T-Mobile. Slovanet hovorí, že „stránku, z ktorej zákazník preniesol veľké množstvo dát, nie je možné zistiť bežným spôsobom“. Firma tiež eviduje len čas pripojenia a objem prenesených dát.

Adam Valček
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu