LONDÝN. Jedna z najstarších a najprestížnejších vedeckých inštitúcií na svete, britská Kráľovská spoločnosť, poodhalila svoje plány načrtnúť budúcnosť vedy a jej využitia. Má sa tak udiať prostredníctvom novej štúdie, ktorú zverejnia v novembri, píše agentúra Reuters.
Tím riešiteľov sa chce sústrediť na to, ako siete založené na vedeckej spolupráci ovplyvňujú organizáciu a financovanie výskumu. Kráľovská spoločnosť oznámila, že zistenia štúdie by mali byť nápomocné korporátnemuI politickému a akademickému sektoru pri hľadaní riešení problémov, ktoré v súčasnosti najviac trápia celú planétu.
"Nadišiel čas na posúdenie meniacej sa mapy vedeckých síl - toho, ako sa vyvíja spolupráca v oblasti vedy a technológií, a toho, ako čo najlepšie využiť pre zvládnutie globálnych problémov, medzi ktoré patrí napríklad šírenie chorôb, znečistenie ovzdušia a zmeny klímy," povedal Chris Llewellyn Smith, vedúci tímu, ktorý na štúdii bude pracovať. "Stále viac krajín investuje do vedeckých kapacít, pričom spolupráca na medzinárodnej úrovni rastie a jej povaha sa mení."
Kráľovská spoločnosť má 350 rokov a jej história sa spája s menami vedy ako Isaac Newton, Charles Darwin či Albert Einstein. Medzi jej členov dnes patrí viac ako 60 laureátov Nobelovej ceny.