SME

Vesmírna stanica dostane väčší komfort

Americký raketoplán Endeavour sa spojil s ISS. NASA sa snaží dokončiť stanicu ešte predtým, ako raketoplány vyradí.

Endeavour sa spojil s ISS.Endeavour sa spojil s ISS. (Zdroj: SITA/AP/NASA)
Misia Endeavour

Posledný nočný štart raketoplánu sa odohral 8. februára.
Endeavour vezie moduly Tran〜quility a Cupola.
Naplánované sú tri výstupy do kozmu.
Misia má trvať štrnásť dní.

BRATISLAVA. Stretli sa kúsok západne nad Portugalskom. Práve tam sa spojil americký raketoplán Endeavour a Medzinárodná vesmírna stanica ISS.

Už teraz však môžeme odratávať. Pondelkový štart americkej lode bol totiž zrejme posledný nočný štart raketoplánu v histórii NASA. Pravdepodobne tak ostávajú už len štyri ďalšie misie raketoplánov a potom tento úspešný program zanikne. Raketoplány Národný úrad pre letectvo a vesmír vyradí z prevádzky.

Amerika sa stane odkázaná na Rusov. Práve u nich si aspoň nejaký čas bude kupovať kozmické výpravy na ISS. Nebude to lacné, jeden let ju vyjde na päťdesiat miliónov dolárov, pričom vesmírnym turistom Rusi miesto v kabíne predávali asi za polovicu.

Na výber však NASA mať nebude. Súkromné alternatívy raketoplánov hotové nie sú a vlastný program, ktorý mal nahradiť túto flotilu, nedávno zrušili škrty prezidenta Baracka Obamu.

Spoločný vesmír

Možno však pomôže medzinárodná spolupráca. Aj aktuálna štrnásťdňová misia raketoplánu Endeavour je takouto záležitosťou.

Na ISS loď vezie dva moduly: Tranquility (Pokoj) a Cupola. Obe vyvinula Európska vesmírna agentúra, pri prvom modeli spolupracovali aj s talianskymi kolegami.

Cupola umožní budúcim astronautom lepší výhľad nielen na Zem, ale i na rôzne prístroje a robotické zariadenia stanice. Tranquility je zase najdômyselnejším zariadením na podporu života, aké kedy ľudia do kozmu poslali.
Umožní lepšie recyklovať vodu, vytvárať bude kyslík potrebný na dýchanie, no dokáže aj čistiť atmosféru stanice či sledovať jej zmeny a v prípade nebezpečenstva naň upozorniť kozmonautov. Súčasťou je aj vesmírny záchod.

Chcú to stihnúť

Ak všetko pôjde podľa plánov, tri prechádzky astronautov vesmírom umožnia, aby stanica bola hotová asi na deväťdesiat percent.

V budúcnosti by mali raketoplány na ISS doviezť ešte viacúčelové modely určené aj na vedecké experimenty, náhradné či chýbajúce súčiastky. Stanica by mala byť hotová ešte predtým, ako NASA misie raketoplánov definitívne ukončí.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu