Bratislava 5. februára (TASR) - sa pohybuje na hranici 50 %.
Podľa prezidenta IT Asociácie Slovenska, ktorá tento test organizuje spolu s Európskou komisiou, Juraja Sabaku, aj keď hodnota výsledkov môže vyzerať nízko, opak je pravdou. Test bol totiž pripravený tak, aby odhalil nielen špecifické znalosti v určitých oblastiach, ale tak, aby sa zistila komplexnosť týchto schopností. Test nemá za cieľ zistiť, či sú mladí ľudia dobrí v programovaní, ale to, či dokážu pracovať s informáciami, alebo ich vôbec získať, pracovať s internetom a výpočtovými technológiami ako takými.
Cieľovou skupinou tohto testu sú predovšetkým mladí ľudia, študenti stredných a vysokých škôl, otestovať sa však môžu občania všetkých vekových skupín. Už počas prvých dní sa prihlásilo na tento test aj niekoľko skúsených IT profesionálov, ktorí v tomto odvetví pracujú takmer od jeho počiatku a zaujímali sa o ohodnotenie svojich znalostí. A práve tu sa ukázalo výborné nastavenie testu, ktoré síce potvrdilo hĺbku ich znalostí, no zároveň poukázalo na ich vysokú špecializáciu.
IT FITNESS TEST, ktorý zostavil tím pracovníkov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave možno absolvovať na adrese www.eskills.sk. Po krátkej registrácii nasledujú otázky týkajúce sa spôsobu používania a najčastejších činností vykonávaných na počítači a internete. Okrem teoretických otázok test preveruje aj praktické zručnosti s vyhľadávaním informácií na internete. Po zodpovedaní všetkých otázok sa test automaticky vyhodnotí a okamžite sa dozviete, ako ste v ňom obstáli.
Správne odpovede budú na stránke zverejnené až po ukončení oficiálneho testovania, a to 1. marca. Organizátori sa tak snažia predísť prípadnému zmanipulovaniu výsledkov testu.
Cieľom projektu je na základe dát získaných testovaním zistiť ako a kde mladí ľudia používajú digitálne technológie a na akej úrovni sú ich znalosti a zručnosti v tejto oblasti. Na základe výsledkov sa zistí ako sú na tom Slováci s IT zručnosťami v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Spracuje sa taktiež analytická štúdia, ktorej závery a odporúčania budú ponúknuté Ministerstvu školstva SR ako inšpirácia pre vyučovanie na stredných a vysokých školách.
Testovanie trvá od 1. februára do 28. februára a je súčasťou rozsiahlej stratégie Európskej komisie - eSkills EU, ktorej partnerom na Slovensku je IT Asociácia Slovenska. Vyvrcholením testovania a ďalších aktivít bude Európsky týždeň e-Skills 2010, ktorý prebehne počas prvého marcového týždňa. Všetky aktivity v rámci eSkills týždňa smerujú k skvalitneniu vzdelávania a zvýšeniu povedomia spoločnosti o informačných technológiách, ktoré sú už dnes každodennou súčasťou nášho pracovného aj súkromného života.
TASR informovala IT Asociácia Slovenska.