ATLANTA. V online vydaní časopisu Nanomedicine to oznámili John McDonald a Ken Scarberry z Georgijského technologického inštitútu v Atlante (USA).
Predložili výsledky ďalšieho rozvoja potenciálne veľmi užitočného nového spôsobu chorôb so zhubným bujnením. Jeho základom sú magnetické nanočastice, ktoré sa spontánne pripájajú k rakovinovým bunkám, takže ich následne možno odstrániť ich z tela.
V roku 2008 tento spôsob liečby vyskúšali na myšiach. Terajší rozvoj spočíval v jeho nasadení na vzorkách buniek odobraným ľudským rakovinovým pacientom.
"V prvom rade nás zaujíma vývoj účinnej metódy na zníženie miery šírenia buniek rakoviny vaječníkov do iných orgánov," povedal John McDonald.
Podstatu nového spôsobu liečby vymyslel Ken Scarberry ešte ako doktorand. Pôvodne takto plánoval odstraňovať vírusy a vírusmi infikované bunky. Školiteľ mu odporučil, aby skúsil zistiť, ako by taký systém mohol pracovať v prípade rakovinových buniek.
V roku 2008 s Johnom McDonaldom uverejnil prvé výsledky riešenia tohto problému. Myším rakovinovým bunkám dali zelené svetielkujúce značky, magnetické nanočastice zasa označili červene magnetom potom presunuli zelené rakovinové bunky do brušnej oblasti.
Najnovšie preukázali, že to funguje aj s ľudskými rakovinovými bunkami. Ďalším krokom bude overenie, ako tento spôsob zvyšuje prežívanie myší s rakovinou vaječníkov. Ak všetko pôjde podľa plánu, pristúpia ku klinickým skúškam s ľudskými pacientmi.
"Smrteľné vyústenie rakoviny často nemožno pripísať prvotnému tumoru, ale založeniu druhotných tumorov rakovinovými bunkami, ktoré sa odlúpli z prvotného. Tieto cirkulujúce bunky sa totiž môžu implantovať inde v tele, ďaleko od prvotného tumoru, a začnú sa tam množiť. Naša metóda je navrhnutá tak, aby sa tieto voľne vznášajúce rakovinové bunky odstraňovali z tela cez filtrovanie podbrušnicovej tekutiny a krvi. Touto prevenciou stáleho metastázovania by sa malo predĺžiť prežívanie chorých," doplnil John McDonald.