BRATISLAVA. Britským a belgickým vedcom sa po prvý raz v histórii podarilo zaznamenať myšlienky pacientov, o ktorých si mysleli, že sa nachádzajú vo vegetatívnom stave. Použili na to funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI), pomocou ktorej dokázali zobraziť zmeny v ich mozgovej aktivite.

Vegetatívny stav je typ poruchy vedomia. Pacient má ťažko postihnuté niektoré časti mozgu, no niektoré funkcie zostávajú zachované.
Postihnutý môže spontánne dýchať, tlčie mu srdce, jeho oči sa môžu pohybovať, no okolie nevníma. Nedokáže tiež komunikovať rečou.
Vedci z belgickej Université de Liége a britského Medical Research Council v Cambridge sledovali pomocou fMRI mozgovú aktivitu 23 pacientov vo vegetatívnom stave. Pacientom dávali otázky, na ktoré existovali iba odpovede áno a nie.
Štyria pacienti dokázali pomocou myšlienok tieto otázky správne zodpovedať, čo vedci zaznamenali pomocou fMRI. Išlo o vôbec prvý prípad, keď túto metódu, ktorá má u zdravých pacientov stopercentnú úspešnosť, vyskúšali na pacientoch neschopných pohybu a komunikácie.
Vedci preto teraz odporúčajú, aby sa funkčná magnetická rezonancia používala u všetkých pacientov, ktorí sa prebrali z kómy, ale naďalej zostávajú v perzistentnom vegetatívnom stave. Dalo by sa pomocou nej určiť, u ktorých pacientov došlo v dôsledku hypoxie (nedostatku kyslíka) k takému poškodeniu mozgu, že pacient už nie je schopný reagovať na žiadne vonkajšie podnety.