hytávajte môj súkromný život!
Jedno z odporúčaní na 6. februára hovorí: Vypnite mobil na 24 hodín. Ako dlho necháte mobil vypnutý? Človek by mal nájsť inú kvalitu života - menej stresu a viac ľudskej komunikácie.
Prvýkrát sa Svetový deň bez mobilu konal vo februári 2001 v trvaní troch dní. Mobil sa stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie. Svetový deň má však podnietiť ľudí k úvahám, nakoľko nový technologický prostriedok zasiahol do správania ľudí a ich komunikácie. Po desiatich rokoch mobil ponúka aj ďalšie technologické možnosti, napríklad navigáciu, GPS, internetové služby, má funkciu fotoaparátu, umožňuje videozáznam.

Iniciátor Svetového dňa bez mobilu Phil Marso rozhodne nechcel odstrániť mobil z existencie človeka. Veď tento prostriedok modernej komunikácie sa preňho stal inšpiračným zdrojom na napísanie kníh: v roku 1999 "Tueur de portable sans mobil apparent", prvej knihy o mobile. Potom tri roky požadoval, aby sa na tému mobilu uskutočnila rozsiahla diskusia. Keďže výsledok nezodpovedal jeho očakávaniam, napísal v roku 2004 ďalšie dielko "Mobilou": humorne ladené prieskumy o všetkých aspektoch mobilného telefónu na človeka - správanie, zdravotné dosahy a podobne.
Neskôr ponúkol knižky v podobe krátkych textových správ. Marso je proti nepriateľskému ťaženiu proti mobilom. Svoju občiansku iniciatívu chcel jednoducho rozšíriť na celospoločenskú diskusiu o tom, nakoľko moderný komunikačný prostriedok mení život jedinca, jeho komunikačných partnerov a ako sa to v spoločnosti prejavuje.
Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-98): "Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá".
Najmä prvé ročníky Svetového dňa bez mobilu mali veľkú odozvu v Kanade, Belgicku, vo Švajčiarsku, Francúzsku, v Španielsku a vo Fínsku. Na túto tému sa konali aj na diskusie na internete.
Zdroj: www.mobilou.info a www.courrierinternational.com