Britskí klimatológovia z aféry Climategate pochybili. Uverili čínskym zdrojom a potom túto chybu kryli.
LONDÝN, BRATISLAVA. Pôvodne to vyzeralo na morálny problém klimatológov, ktorí pracovali pre Klimatickú výskumnú jednotku (CRU) Východoanglickej univerzity. V novembri ukradnutá e-mailová komunikácia totiž ukázala, že sa nevyberavo vyjadrujú o svojich konkurentoch. Podľa niektorých ľudí však mala byť dôkazom, že manipulovali dátami dokazujúcimi globálne otepľovanie.
Vedci z CRU i odborná verejnosť však tvrdili, že e-maily žiadne známky manipulácie nevykazujú. Britský denník Guardian sa však rozhodol rozsiahlu korešpondenciu preskúmať. Zistil, že škandál Climategate môže mať aj reálne pozadie. Denník tvrdí, že merania z čínskych meteorologických staníc sú chybné a nemožno s nimi pracovať. Čínske stanice sa v minulosti zrejme presúvali a nemerali na rovnakom mieste.
CRU však napriek tomu takéto údaje v správe pre medzivládny panel použila. Navyše sa snažila problém utajiť. Odmietla totiž zverejniť väčšinu surových dát, ktoré si aktivisti vyžiadali na základe britského zákona o slobodnom prístupe k informáciám.