Britskí vedci detailne opísali zmeny, ku ktorým dochádza počas rozkladu tiel morských stavovcov. Tieto poznatky môžu pomôcť zistiť, ako v skutočnosti vyzerali najstaršie morské chordáty.
BRATISLAVA. Britským vedcom z University of Leicester sa pomocou sledovania procesov rozkladu primitívnych morských stavovcov podarilo popísať zmeny, ktorými telá týchto živočíchov počas rozkladu prechádzajú. Tieto poznatky by mali pomôcť pri identifikácii fosílií najstarších morských chordátov.
Vedci umiestnili mŕtve telá morských stavovcov ako napríklad mihúľ do nádob a následne sledovali ako sa rozkladajú. Počas rozkladu niektoré časti tiel, vrátane tých, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu pri identifikácii fosílií, výrazne zmenili svoj tvar. Na základe týchto poznatkov budú môcť paleontológovia zistiť, ako vyzerali najstaršie morské chordáty pred tým, neža sa ich telá vplyvom hnilobných procesov zdeformovali.
Tieto organizmy obývali oceány už pred 500 miliónmi rokov a často sa z nich zachovali iba mäkké tkanivá, ktoré počas rozkladu zmenili svoj tvar. Práve tento fakt komplikuje ich presnejšie zaradenie do evolučného systému.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.