SME

Na Mesiac NASA nepoletí. Obama šetrí

Barack Obama zásadne mení americký program vesmírnych letov. Astronautov chce do vesmíru posielať súkromnými raketami.

Prezident Obama s posádkou Apolla 11, ktoré ako prvé pristálo na Mesiaci.Prezident Obama s posádkou Apolla 11, ktoré ako prvé pristálo na Mesiaci. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak nerátame pionierske roky, nikdy v histórii nedávali Američania na výskum vesmíru menej ako v súčasnosti. Kým počas programu Apollo v 60. rokoch išlo z rozpočtu vedcom v NASA päť percent, dnes to je desatina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident Barack Obama rozhodol, že tieto peniaze musia byť použité efektívnejšie a radikálne mení program. Vo svojom návrhu rozpočtu na ďalší rok, ktorý agentúre zľahka pridáva, presadzuje zrušenie pripravovaných letov človeka na Mesiac. Program Constellation, ktorý v roku 2004 predstavil prezident Bush, mal do roku 2020 opäť vrátiť človeka tam, kde bol naposledy v roku 1972. „Je to určite základný obrat vo vesmírnom programe krajiny,“ povedal pre portál Space.com John Logsdon, riaditeľ Space Policy Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Do vesmíru so súkromníkmi

Obama si tak k srdcu vzal radu, ktorú mu dala minulú jeseň komisia, ktorá prehodnocovala americký vesmírny program.

Podľa nej je návrat človeka na Mesiac podhodnotený a musel by dostať minimálne tri miliardy ročne navyše, aby bol úspešný. Doteraz sa naň minulo 9 miliárd dolárov.

Podobne končí aj vývoj rakiet, ktoré mali Američanov na Mesiac vyniesť – rakety Ares I., ktorú úspešne testovali v októbri, rakety Ares V., ako aj modulu pre ľudskú posádku Orion. Tieto rakety mali navyše slúžiť aj na prepravu astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Tento rok na ňu poslednýkrát poletí raketoplán, potom budú Američania cestovať do vesmíru ruskými raketami Sojuz. Za jedno miesto by mali zaplatiť 50 miliónov dolárov.

Obama však prichádza s náhradou. Na päť rokov dostane NASA šesť miliárd dolárov, aby začala spolupracovať so súkromnými firmami, ktoré experimentujú s letmi do vesmíru. Práve tieto súkromné firmy by mali od roku 2015 dopravovať amerických astronautov do vesmíru. Zatiaľ samostatne nikoho do vesmíru nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý šéf NASA Michael Griffin a advokát programu Obamov plán tvrdo skritizoval. Podľa neho Američania prestanú byť významným hráčom „v ľudských vesmírnych letoch“. Svojho taikonauta už majú aj Číňania a do roku 2016 chce do vesmíru poslať človeka aj India.

Spoliehanie sa na súkromné firmy je podľa Griffina predčasné. „Je to ako v roku 1920. Lindbergh nepreletel Atlantik a už sa snažia predať Boeingy 747 spoločnostiam,“ povedal podľa Washingtonu Post.

Súkromné spoločnosti na vesmírne lety naopak plán schvaľujú. „Šesť miliárd ukazuje, že to berú veľmi vážne, aby to bol úspešný a bezpečný program,“ povedal pre Space.com Brett Alexander, prezident Obchodnej federácie vesmírnych letov.

Efektívne neletieť

Podľa iných expertov je ustúpenie od snahy letieť na Mesiac správny krok. „ Poslať na Mesiac ľudí je oveľa neefektívnejšie ako použiť roboty. Najlepší spôsob, ako skúmať vesmír, je loď bez ľudskej posádky,“ povedal pre BBC expert Andrew Coates z Mullard Space Science Lab.

SkryťVypnúť reklamu

Aj samotná komisia, ktorá zrušenie programu Obamovi poradila, navrhovala, že za ušetrené peniaze sa môže NASA zamerať na iné projekty.

Američania majú rekordný deficit

Prezident Obama sľubil v novom rozpočte aj podporu tvorby nových pracovných miest. Biliónový deficit sa zopakuje aj o rok.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Tohtoročný americký deficit dosiahne až 1,56 bilióna dolárov, čo je viac ako desať percent amerického HDP. Rekordný deficit od druhej svetovej vojny, ktorý v pondelok upresnila vláda, sa prilíš nezníži ani v ďalšom fiškálnom roku.

Rozpočet, ktorý začne platiť od októbra, predstavil v pondelok v Kongrese prezident Barack Obama. Deficit v roku 2011 dosiahne 1,27 miliardy. „Nebudeme schopní ho znížiť za noc,“ obhajoval Obama pokračujúce zadlžovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Znížiť ho nepomohla ani súčasná situácia, keď americká vláda chce bojovať proti nezamestnanosti. Rozpočet bude obsahovať aj ďaňové úľavy pre podnikateľov na podporu pracovných miest v hodnote sto miliárd dolárov. Agentúry si všimli, že Obama veľmi neznižuje ani náklady na vojnu v Iraku a Afganistane – pôjde na nich 160 milárd.

Tomáš Vasilko

Vesmír

Súvisiace témy: Mesiac, Barack Obama, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


2
O otvorení vlastnej kaviarne snívala už v Londýne.

V Bratislave si otvorila kaviareň Múza v šálke.


3
Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania.

Pápež sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol ako poľnú nemocnicu.


4
Kia K4 Hatch

Vyrábať sa bude v Mexiku.


10
SkryťZatvoriť reklamu