Washington 22. apríla (TASR) - Asteroid s priemerom asi 15 kilometrov, ktorý pred 65 miliónmi rokov dopadol pri severnom pobreží polostrova Yucatán a pravdepodobne zapríčinil vyhynutie dinosaurov, odhodil vrchných desať kilometrov zemskej kôry a to, čo zostalo, zatlačil o 20 kilometrov hlbšie.
Niekoľko minút po dopade bol však zatlačený materiál ako na trampolíne vymrštený späť. Hranica medzi zemskou kôrou a plášťom, podľa chorvátskeho seizmológa Andrija Mohorovičiča nazývaná moho, pod stredom krátera sa pritom nadvihla o jeden kilometer nad priemer okolia, píše Jay Melosh z Arizonskej univerzity v časopise Nature.
Počítačové simulácie ukazujú, že asteroid urobil na povrchu Zeme kráter široký 100 kilometrov a hlboký 30 kilometrov. Niekoľko minút po dopade bol kráter, ktorý dostal meno po dedine Chicxulub, hlboký iba desať kilometrov.
Tím pod vedením Gaila Christesona z Texaskej univerzity v Austine zo seizmologických meraní zistil, že v strede krátera je hranica medzi zemskou kôrou a plášťom nadvihnutá o jeden kilometer. Priemerná hĺbka tejto hranice pod kráterom je 34 kilometrov, ale vo vzdialenosti asi 35 kilometrov od jeho centra klesá 1,5 kilometra pod priemernú hodnotu.
Povrch krátera Chicxulub dnes leží pod kilometrovou vrstvou usadenín. V blízkosti povrchu krátera sa nachádza tiež kilometer hrubá vrstva, ktorá spomaľuje seizmické vlny. Táto vrstva sa pravdepodobne skladá z "penovitej" hmoty, ktorá po náraze opäť stuhla.
Informácie o kráteri Chicxulub (v nemčine): http://icdp.gfz-potsdam.de/html/chicxulub/ICDP-Chix/CHIC-ICDP_KTB-PAG E.html