SME

Google má falošného brata, volá sa Goojje

V Číne sa v týchto dňoch masívne rozšírila "imitácie" populárneho vyhľadávača Google. Deje sa tak len krátko po tom, ako americký Google pohrozil, že pre hackerské útoky,z ktorých podozrieva vládu v Pekingu, zvažuje odchod z krajiny.

PEKING. V Číne sa v týchto dňoch masívne rozšírila "imitácie" populárneho vyhľadávača Google. Deje sa tak len krátko po tom, ako americký Google pohrozil, že pre hackerské útoky, z ktorých podozrieva vládu v Pekingu, zvažuje odchod z krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na internete sa medzitým objavila aj čínska verzia populárnej služby na zdieľanie videí YouTubecn.com, ktorá ponúka videá z reálneho YouTube, ktorý vlastní Google a v Číne je zakázaný. Imitácia prehľadávača Google sa zase volá Goojje a po grafickej stránke ide o klon amerického "originálu".

SkryťVypnúť reklamu

Oba projekty spustili v polovici januára, teda presne v čase, kedy Google pohrozil odchodom z Číny. Čínska verzia Google - Goojje - je pritom slovnou hračkou.

Názov globálneho lídra na trhu internetových vyhľadávačov znie v mandarínčine podobne ako "starší brat", pričom slovo "Goojje" sa vyslovuje ako "staršia sestra".

Čína je známa svojou "schopnosťou" napodobňovať značky z najrôznejších odvetví priemyslu a služieb. Teraz však ide o prvý prípad, kedy "ukradla" zavedené značky pôsobiace na internete.

Analytici predpovedajú, že ďalšou čínskou obeťou sa stane najpopulárnejšia internetová sociálna sieť Facebook. Tá je, podobne ako aj YouTube, v Číne zakázaná.

Internet

Cieľom je zabezpečiť, aby mladí ľudia mohli bezpečne využívať výhody digitálneho sveta.


TASR
Ilustračné foto

Vyšetrovanie sa zameriava najmä na krajne pravicové prejavy.


TASR 5
Súvisiace témy: Google, YouTube, Čína
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Larva muchy Cochliomyia hominivorax (na zábere) požiera zvieratá zaživa. Zriedkavo napáda aj ľudí.

Ako skrutka sa zarýva do mäsa.


1
Ilustračná fotografia.

Chce do roku 2045 vybudovať hospodársku základňu v rámci svojho nového dlhodobého plánu výskumu vesmíru.


TASR
ChatGPT

Przemyslaw Debiak zvíťazil v kategórii heuristických algoritmov.


TASR 2
HOPS-315, mladá hviezda, pri ktorej astronómovia pozorovali dôkazy o prvých štádiách formovania planét. Obrázok zhotovila sústava rádioteleskopov ALMA.

Hviezdny systém HOPS-315 môže odhaliť viac o histórii Slnečnej sústavy.


3
SkryťZatvoriť reklamu